Voorspoelen? Onnodig! Het kost ook te veel water m Alles over de vaatwasser De kalk te lijf Handig: 4-in-1 Samen zingen de geur van wekenlang stilstaand afwas- water. Schoon is natuurlijk het belangrijkst, maar lekker fris is ook prettig. Maak het fil ter af en toe goed schoon onder de kraan. Laat bovendien een keer per maand de vaatwasser leeg draaien met een speciale machinereiniger. Aan sommige vaatwas- tabletten is citroen toegevoegd, zodat de schone vaat lekker ruikt. En er zijn verfris- sers die in de vaatwasser opgehangen kunnen worden (Calgonit Citro Fresh). Een halve citroen in het rekje leggen helpt ook. Geen citroenliefhebber? Producten als Sun neutraliser verspreiden geen geur, maar neutraliseren wel de voedselgeurtjes die in de vaatwasser blijven hangen. 'Dat ding is altijd stuk.' Ook een klacht die regelmatig voorbijkomt. Om je vaatwasser aan de praat te houden, moet je eens per maand het filter uit de machine halen en het schoon- borstelen in een sopje. Woon je in een gebied met hard water? Gebruik dan onthardingszout (bijvoorbeeld Broxomatic of 4-in-1 tabs). Of laat de machine een keer per maand leeg draaien met een speciale machinereiniger - ook dat voor- komt verkalking. Voor exacte gegevens over de plaatselijke waterhardheid kun je terecht bij het waterleidingbedrijf. 'Anti-kalk, glasbescherming, verfrisser en reini- gingsversterker... Er komt nogal wat bij kijken,' zul je misschien zeggen. De multifunctionele vaatwastabletten van tegenwoordig bevatten meestal waspoeder, onthardingszout en spoel- glansmiddel tegelijk. Dat maakt het kopen van al die verschillende producten overbodig. Een extra handigheidje is de in water oplosbare ver- pakking (Sun 4-in-1 plus). Geen gefriemel meer, geen zeephanden - de tablet kan zo, met folie en al, in de machine. 'Zelf afwassen is veel gezelliger', hoor je vaak. Tja, dat is wel een punt. Voor goede gesprekken en samenzang is het 'wi.e wast, wie droogt?'-ritu- eel onontbeerlijk. En een canon klinkt echt het allermooist in de keuken. Maar in die gevallen grijp je toch gewoon weer naar de afwasborstel? Je vindt hem in de vaatwasser... Nu het meest hardnekkige misver- stand: een vaatwasser is duur in het gebruik en slecht voor het milieu. Dat valt nog te bezien. Als het afwaswa- ter door gas of via een zonnepaneel wordt verwarmd, klopt dit. Maar bij een elektrische boiler kost een hand- afwas juist meer elektriciteit. Het maakt natuurlijk verschil of je onder stromend water of in een teiltje afwast, net zozeer als het uitmaakt of je de vaatwasser vol of halfvol laat draaien. Gemiddeld genomen valt de energieafweging echter gunstig uit voor de vaatwasser. De machines, zeker die met het energielabel-A, zijn de laatste jaren steeds zuiniger geworden. En ze maken minder lawaai, zodat je ze makkelijk 's avonds kunt laten draaien tegen het goedkope stroomtarief. Een afwasmachine verbruikte anno 1978 per wasbeurt zeventig liter water, die van nu twintig. Bovendien kun je zelf ook het een en ander doen om het milieu te sparen. Laat de afwasmachine bijvoorbeeld niet halfgevuld draaien. Moet dat toch, maak dan gebruik van een verkort programma, een zo laag mogelijke temperatuur of de eco-stand die elke moderne machine heeft. En let bij het gebruik van vaatwaspoeder op de juiste dosering. AlleriHande 147

Allerhande | 2006 | | pagina 147