alles over de vaatwasser In bijna de helft van de Nederlandse huishou- dens wordt geen razie meer gemaakt over wie de afwas doet. Alleen nog over wie de machine even in- en uitruimt. Maar de vaatwasser kan veel meer dan de afwas doen. Ook speelgoed, tandenborstelrekjes en de pitten van het fomuis knappen er reuze in op. Korrelige aanslag Vies badeendje? Voorspoelen Een groot bubbelbad Halve citroen 'Sommige dingen mogen niet in de vaat wasser, sta je toch weer af te wassen.' Een veelgehoord bezwaar. Goed, die schaal van oudtante Elly had je er beter niet in kunnen zetten. Maar dat was ook een handgeschilderde herinnering aan haar rondreis door Peru. En zo zijn er meer dingen. De houten slakom is nu wit uit- geslagen, de snijplank begint langzaam krom te trekken. En op die borden met dat gouden randje ontstaat een soort korrelige aanslag: corrosie. Kristal en glas- werk zijn te beschermen met een middel als Calgonit protector of vaatwastabletten met glasbescherming. Gooi je afwasborstel dus niet weg als je een vaatwasser koopt! Bij de was zijn er ook kle- dingstukken die het veiligst op de hand gaan - hetzelfde geldt voor de vaat. Maar op andere gebieden kan er weer meer in de machine dan je misschien denkt. De genoemde afwasbor stel bijvoorbeeld. Die kan best af en toe een opfrisbeurt gebruiken. Het (wasbare) filter van de afzuigkap. Oude jam- of mayonaisepotten die je wilt hergebruiken. De plastic bestekbak. Lego. Duplo. Het badeendje. De spulletjes uit de kinderkeuken die mond in, mond uit gaan. De pitten van het fomuis, het rooster van de oven of de barbecue. Het tandenborstelrekje. Wie begint er nog over de Zuid-Amerikaanse fruitschaal van tante Elly? 'Ik sta toch altijd voor te spoelen. Kan ik net zo goed even de hele vaat met de hand doen.' Tegenstanders van de afwasmachine halen dat argument vaak aan. Maar voorspoelen is niet nodig als je een goede vaatwasser hebt en is zelfs nogal milieuonvriendelijk omdat je meer water gebruikt. Voor erg vuile pannen kan een reinigingsversterker wel helpen (Sun Extra Power of Dreft losweekspray). Veel vaatwasmachinebezitters hebben de fout Altijd een feestelijk moment. Je opent de machine als hij net klaar is en de warme damp slaat in je gezicht. Je haalt er de mok uit die je nodig hebt, de rest laat je lekker staan. Dit plezier wordt al een stuk minder als je vaatwasser een 'slechte adem' heeft: Sun neutraliser een keer gemaakt: een gewoon afwas- middel in het doseerbakje. Tja, de tablet- ten waren op.... Toch maar niet doen, gewoon afwasmiddel in de machine. Het effect is dat van badschuim in een bub belbad: het overdadige sop sijpelt door alle kieren de machine uit, de keuken in. Vaatwasmiddelen zijn speciaal voor de afwasmachine ontwikkeld en bepaald geen overbodige luxe. Poeder of tabletten. Keus genoeg: het huismerk van Albert Heijn of de 'tabs' van Sun, bijvoorbeeld. AllerHande 145

Allerhande | 2006 | | pagina 145