'Alie vis wordt (wet de li/'m opgehaald em dus miet geplet of beschadigd grote metterf onze leverander A He fflets worded qecov\troleerd -v Ve vis qaat m zuurstofarMe Seafood Pieters is gevestigd in het Belgische Brugge. Het bedrijf is de belangrijkste partner van Albert Heijn op het gebied van verse visfi- lets. In de grote, witte hal van Fjord Seafood Pieters is het maximaal zeven graden Celsius, zomer en winter. Hier verpakken medewerkers met zorg de verse vis. De vis heeft dan al een lange reis afgelegd. De verse witvis (kabeljauvv, zeewolf en roodbaars) die bij Albert Heijn in de win- kel ligt, wordt gevangen in de IJslandse vvateren. Rik Vanhooren, aankoopmanager van Fjord Seafood Pieters, legt uit waarom. 'In IJsland houdt men zich goed aan de centimer doorsnee heeft, maar wel vijftig kilometer lang is en 37.000 haken heeft. 'Het water random IJsland is ongeveer acht graden Celsius,' vertelt Vanhooren. 'Dat komt door de warme golfstroom rond het eiland. De ideale temperatuur om gevangen vis goed te houden is twee graden Celsius. Zodra de vis uit het water komt, beginnen we dus met koelen.' Dit wordt gedaan met vloeiend ijs, dat om de vissen heen blijft liggen in plaats van eraan vast te vriezen. Meteen fileren Om 13.00 uur begint de verkoop in de IJslandse visafslag. Maar voor dat tijdstip hebben de schepen met hun moderne visquota. De zee rond IJsland is heel rijk aan vis. De vissers willen dat zo houden. Dat doen ze bijvoorbeeld door de vissen tijdens de paaitijd met rust te laten en alleen vangstmethoden toe te staan die het ecosysteem respecteren. Bijvangst wordt daarbij beperkt.' Lijn van wel vijftig kilometer Fjord Seafood Pieters werkt samen met twee IJslandse bedrijven, die veel belang aan kwaliteit hechten. Vanhooren: 'Het merendeel van de vis wordt met een heel lange lijn gevangen en dus niet geplet of beschadigd in grote netten.' Dit lijnvissen gebeurt met zogenoemde long liners. Deze schepen zetten een lijn uit, die nog geen communicatiemiddelen al doorgegeven wat hun vangst is. Zo weten de verwer- kingsbedrijven al welke hoeveelheden, soorten en kwaliteiten vis er binnen zul- len komen. De vissersboten leveren hun lading direct af bij de IJslandse visver- werkers, waar ze meteen beginnen met het fileren van de vis. Onder constante koeling wordt de vis vakkundig in grote stukken gefileerd, verpakt en vervoerd. Vissen in het vliegtuig Om 21.15 uur worden de visfilets in vliegtuigen van Icelandair naar Luik gevlogen, vanwaar ze per vrachtwagen naar Brugge worden gebracht. Om 5.30 uur komen de eerste kisten bij Fjord

Allerhande | 2006 | | pagina 99