brieven mails Ik heb ooit gehoord dat sauzen als ketjap en sojasaus de enige producten ter wereld zijn die onbeperkt houd- baar zijn. Kiopt dat? Is gelatine geschikt voor mensen die geen vlees willen of mogen eten? In aardappels zit vita Mine C toch net onder de schil7 Is het dm niet beter aardappels Metschil te eten7. Je kunt eigenlijk van geen enkel product zeggen dat het onbeperkt houd- baar is. Wei zijn bijvoor- beeld sojasaus, ketjap en Worcestershiresaus heel lang houdbaar. Dat komt door het hoge zoutgehalte. Zout is namelijk een con- serveermiddel. Bederf zal dus niet snel optreden; wel kiumen zich schim- mels ontwikkelen aan de dop of de hals van de fles. Hoe hygienischer je het product behandelt, hoe langer je er dus van kunt genieten. Op mijn fles olie staat dat deze te gebruiken is tot mei 2006. Geldt dat ook als de olie een- maal in de friteuse zit? Heijn Vincent W. Marianne van D. Als je bijna niet hebt gefrituurd, blijft de olie in de friteuse waarschijnlijk wel goed tot mei 2006. Door het frituren gaat de kwaliteit van de olie echter achteruit. Na vijf- tot zevenmaal frituren is de olie aan vervanging toe; ook als de datum op de verpakking nog niet is verstreken. Daarnaast kun je olie in de friteuse het best ver- versen als de olie sterk ruikt of smaakt, walmt, schuimt of donker verkleurt. Als de hoeveelheid olie in de frituurpan onder het minimumstreepje komt, kun je het best alle olie vervangen in plaats van er een beetje bij te doen. Rianne A. Nee. Gelatine wordt namelijk gemaakt uit beenderen van varkens en koeien. Er bestaan weinig vegetarische middelen die gelatine kunnen vervangen; daarom gebruiken sommige vegetariers toch producten waarin gelatine zit. Drop bijvoorbeeld. Het enige mid- del waarmee je op bijna dezelfde manier een vloeistof kunt binden, is agaragar. Dat is een extract van zeewier. Brechtje M. Het is een fabeltje dat vftamine C vooral onder de schil van aardappels zit. De hele aardappel bevat vitamine C. Als je de aardappel met schil kookt, blijven de vitamines er wel beter in zitten. Maar kook je geschilde aardappels met een bodempje water of stoom je ze, dan gaat ook weinig vita- mine C verloren. Eet je aardappels met schil? Boen ze dan goed schoon met water. Snijd ook altijd de groene plekken weg. Deze ontstaan als er licht bij de aardappels komt. Die plekken zijn overigens niet gevaarlijk, tenzij je er heel grate hoeveelheden van eet. Kijk op www.ah.nl/allerhande of stuur een brief naar Albert Heijn, t.a.v. AllerHande, Postbus 3000, 1500 HA Zaandam. AllerHande 151

Allerhande | 2006 | | pagina 151