tips: hoe strijken sneller kan alles over strijken Wordie overhemd de baas! Strijken scoort hoog in de top tien van vervelendste huis- houdtaken Strijken leuk? We wachten elke keer weer totdat zich een enorme berg was- goed heeft gevormd. Of we vissen een schoon stuk uit de wasmand en komen daar net mee weg. Dat moet toch beter kunnen? Laten we eerst eens iets vertellen wat je allang weet Wordt strijken nu al leuk? Strijken-streek-gestreken binnenkant 1 Strijk d<|yimiMiUgmjvan het boord vanaf de punten naar het midden. 2 Trek een schouderstuk over het en strijk vanaf de schouders naar het midden. 3 Strijk eerst de binnenkant dan de buitenkant van beide manchetten. 4 Daama de voorkant van de mouw, van manchet naar oksel Dan de achterkant. 5 Strijk de grote delen: eerst de voorpanden, dan de achterkant. Dit weerkaatst de warmte waardoor je kleding van twee kanten wordt verwarmd en je makkelijker strijkt. ;r komt sfeen einde aan Dat je de strijkplank goed en stevig moet neerzetten, op heuphoogte. Dan sta je niet krom, dat scheelt rugpijn. En ook dat je niet als Assepoester in een stille naai- en waska- mer moet gaan staan, maar juist midden in de bedrijvigheid, met een blik op de televisie. Zorg ervoor dat er een grote tafel in de buurt staat, eentje waaraan niemand zit te eten, puz- zelen of zijn huiswerk zit te maken. Daarop kun je dan rustig de lakens en dekbedovertrek- ken vouwen. Op een groot, plat vlak gaat dat namelijk makkelijker dan op de smalle strijk plank. Een impulsieve strijker begint boven aan de grote berg was. Wol, katoen, zijde en weer katoen komen voorbij. Daarbij wordt de tem- peratuur steeds aangepast. Het is handiger als je voor je met strijken begint de was te sorteren op strijkvoorschrift: linnen en katoen onderop; synthetische stoffen en zijde bovenop. Zo strijk je oplopend van een lage naar hoge temperatuur en hoef je niet steeds op het ijzer te wachten. Het voorkomt bovendien dat je kwetsbare stoffen in je ongeduld te heet strijkt. De onstuimige strijker - vooral de man! - kiest voor de crosscountryaanpak: hij strijkt de grote vlakken eerst. De neus van het ijzer gaat woest alle kanten op. Dat verhoogt misschien het strijkplezier, maar het resultaat wordt er niet beter op. Leg een kledingstuk strak op de strijkplank en strijk altijd heen en weer. Niet in cirkels, dit kan de stof uitrekken en beschadi- gen. Ook het in acht nemen van een bepaalde volgorde kan helpen. Strijk eerst de moeilijke, smalle delen van een kle dingstuk, zoals de manchetten, boorden en mouwen; pas dan de grote delen. Dat voorkomt dat de grote gestreken delen weer in de kreuk raken. Altijd eerst de binnenkant strijken en dan de buitenkant. Kleding met opdrukken en kwetsbare stoffen als velours en ribfluweel kunnen het beste altijd aan de binnenzijde gestreken worden. Dat voorkomt beteuterde gezichten. lets wat ook voor donkergekleurd linnen geldt - aan de binnenkant strijken voorkomt glansplek- ken. Zijn er toch strepen ontstaan aan de buitenkant, omdat je even was afgeleid door het journaal, strijk de stof dan binnenstebui- ten over een stuk waxpapier. AlleriHande 147

Allerhande | 2006 | | pagina 147