afslanken Fruit: een veilig tussendoortje Eten moet Warmlopen Quango Heb je een gezond gewicht? door goed te eten zijn van wat je eet en drinkt. Vet en suikers zijn de grootste boosdoeners. Oppassen dus met vruchtensap, frisdrank en vette happen. Eet twee ons groenten en twee stuks fruit per dag en - heel belangrijk - varieer. Eet minimaal een keer per week vis en probeer eens andere groenten uit, zoals knolselderij, raapstelen, gekookte bietjes, postelein of asperges. Kijkop www.ah.nl voor receoten. Tot slot: eet evenwichtig en zo veel mogelijk op vaste tijdstippen. En heel belangrijk: neem de tijd voor elke maaltijd. Ga er voor zitten en doe er minimaal een halfuur over om je bord leeg te eten. Dus niet in tien minuten alles opeten en dan twintig minuten uitbuiken. Door rustig te eten, geniet je er meer van. Afvallen doe je niet in een dag, daar hebben jij en je lichaam tijd voor nodig. Er zijn dan ook genoeg moeilijke momenten waarop je je goede gedrag gemakkelijk laat varen. Veel mensen denken dat het een goede methode is om niet of weinig te eten. Dat is niet waar! Door een maaltijd over te slaan of rigoureus te minderen, raakt je stofwisseling ver- stoord. Je verbrandingsmotor gaat lager draaien en springt zuiniger om met de binnenkomende energie. In plaats van af te vallen, gaat je lichaam reserves aanmaken (vet) en zul je op de lange termijn alleen maar aankomen. Voor mannen geldt niet minder dan 1500 kilocalo rieen per dag en voor vrouwen 1200. Wat je ook moet voorkomen, is dat je onvoldoende drinkt. Het klinkt overdreven maar het advies is mini maal twee liter water per dag te drinken. Drinken is belangrijk voor een gezonde stoelgang en om de afvalstoffen uit je lichaam te verdrijven. Een signaal dat je te weinig drinkt is hoofdpijn. Pas op met koffie. Dat onttrekt juist vocht aan je lichaam. Een goede gewoonte: een glas water bij je kopje koffie. Rammelt je maag, maar is het nog geen etenstijd? Een handig hulpmiddeltje is water drinken. Dat geeft je een vol gevoel. Na een tijdje afvallen, kan het zijn dat je het sneller koud krijgt Een van de redenen daarvoor is dat bij het verbranden van eten ook warmte vrij- komt. Als je minder eet, zal er ook minder warmte vrijkomen. Je voelt je onbehaaglijk en komt misschien in de verleiding jezelf te verwennen met lekkere dingen. Er is een betere true om het warm te krijgen die wel goed past bij een dieet: bewegen. Duik dus niet rillend in elkaar, maar word actief. Een halfuurtje wandelen of fietsen per dag doet wonderen. Neem ook eens wat vaker de trap en zorg er bijvoorbeeld voor dat je in de lunch- pauze naar buiten gaat. Om te verbranden moet ons lichaam energie aangeleverd krijgen en energie verbruiken. Dus ga je actief sporten, neem dan vooraf een gezond tussendoortje (banaan, plak ontbijtkoek). Deze extra energie heb je nodig en het voorkomt ook dat je na het sporten verleid wordt om snacks te gaan eten. Het is een reele bedreiging: onbe- heersbare trek. Voor je het weet, heb je 'gezondigd' en lijkt alles verloren. Daarom: begin niet aan 'dat ene koekje' maar zorg dat je genoeg fruit en rauwkost in huis hebt. Neem desnoods twee appels als een niet genoeg is; maar laat je niet verleiden door dat plakje cake of die kaasblokjes. Fruit is een verantwoord tussendoortje voor wie wil afvallen. Van licht naar minder licht per honderd gram: 1 Aardbeien 23 kilocalorieen Kiwi 40 kilocalorieen E Sinaasappel 47 kilocalorieen 50 kilocalorieen 60 kilocalorieen Met de Quetelet-index (Qi) kun je berekenen wat voor jou persoonlijk een gezond gewicht is. Daarvoor kijk je naar de verhouding tussen je lengte en je gewicht. Voor bijvoorbeeld een volwassene met een lengte van 1.75 m en een gewicht van 71 kilo geldt de volgende berekening: 71 kilo 1.75 x 1.75 23,2. Als de uitkomst ligt tussen de 20 en 25 zit je precies goed en ben je niet te zwaar en niet te licht. Deze methode is overigens niet geschikt om het gewicht van kinderen te meten. Vermoed je dat jouw kind te zwaar is, schakel dan de hulp van een dietist in. Voor preventieve maatregelen kun je terecht op www.voedinascentrum.nl. LU o o o dh.nl Meer weten over gezond afslanken? Kijk op: www.ah.nl en ook: www.overgewicht.nl en www.eettest.nl AllerHande 127

Allerhande | 2006 | | pagina 127