dag, wollen wintertrui aag T alles over wolwas Niets lastiger dan een gekrompen colleije De warme wollen truien en broeken kunnen zoetjesaan terug in de kast. Berg ze schoon en fris op tot de volgende winter. Tips en weetjes voor de perfecte wolwas. Waarom wolwasmiddel? Was wollen kleding het liefst in een daarvoor bestemd wolwasmiddel. Een k wasmiddel voor wollen kleding verdeelt zich snel- ler over de vezels dan poedervor- mige wasmiddelen. Het is ook bij goed te gebruiken en kan zowel in de machine- als de handwas. Hang daarna meteen mottenballen of speciale stroken anti-motpapier in je kast. Kleine zakjes lavendel helpen ook. AllerHande 155 tof voigena jaar X Schoon zonder wassen Wolvezels zijn van nature water- en vuilafstotend, dus wollen kleding zal niet snel vies worden. Toch vlekken? Met een borsteltje zijn ze gemakkelijk te verwijderen (doe het wel voorzichtig). Een muffe geur kun je 'neutraliseren' met spray (Robijn Refresh). Ophangen in mist of kou verfrist ook goed. 2 Voorzichtig in de machine Niet alle wollen kleding kan worden gewassen; meestal staat drt duidelijk op het etiket. In bepaalde gevallen is stomen noodzakelijk of moet wol op de hand gewassen worden. Soms mag een wollen kle- dingstuk - met een speciaal wolwasprogramma - in de wasmachine. Vul in dat geval de trommel maxi- maal voor een kwart. Centrifugeer het kledingstuk bij voorkeur in een kussensloop niet langer dan een minuut op de hoogste stand. Voorkom dat het kle dingstuk vervormt; droog het plat op een handdoek op een droogrek. Zet het rek niet in het zonlicht of bij de verwarming. Droog wol nooit in de wasdro- ger; dan krimpt het kledingstuk zeker. 3 Een wasje op de hand Een goed sopje voor wollen kleding bestaat uit lauw water (20 °C) en wat wolwasmiddel. Dompel de wol goed onder en masseer het sop er zachtjes door- heen. Niet boenen of wringen, dan kan de wol ver- vilten. Naspoelen gaat eveneens het beste in lauw water. Laat de wol niet 'schrikken' van een koud bad, dan krimpen de kwetsbare vezels. Wikkel het kledingstuk vervolgens in een badhanddoek en druk het vocht er voorzichtig uit. Laat het plat drogen, zoals beschreven bij stap 2. 4 Opbergen en ophangen Wollen broeken en Colberts mogen op een hangertje, maar truien kunnen het beste liggend wor den opgeborgen. De kans op motten wordt kleiner als vde wollen kleding schoon is (mot- ten houden van vetvlekken!) en verpakt is in afgesloten dozen of zakken. 5 Alles in een schone kast Bezig met het verwisselen van zomer- en winterkle- ding? Maak dan van de gelegenheid gebruik om de kledingkast even te stofzuigen en uit te soppen met allesreiniger. Extra fris wordt de kast met een zakje lavendel of een blokje cederhout in een hoekje. De etherische olien in cederhout zullen bovendien mot- ten afschrikken. a

Allerhande | 2006 | | pagina 155