hooikoorts Zo'n vijf procent van alle Nederlanders heeft hooikoorts. Wat is het en hoe leef je ermee? Ml jc toch war buffer... Let dan een zonnebriI op, datscHeelt. In de ^natuurarme' stad Hebben mensen met Hooikoorts minder last dan op Het platteland, maar de beste plek is Het strand. Daarzrtveel minder stuifmeel in de lucht. bat is elders in Het land ook's ochtends vroeq of na een flinks reqenbui Hetqevai Op vakantie in Het Hooikoortsseizoen? 6a naarde kust, de berqen of een land met andere bloeiperiodes. Wat is hooikoorts? Deze vorm van allergie heeft ondanks zijn naam weinig met hooi of koorts te maken. Het is een overgevoeligheid voor stuifmeel (pollen) van bepaalde grassen, bomen of planten. leder mens maakt antistof- fen aan tegen stuifmeel, maar bij iemand met hooikoorts reageert het lichaam extra heftig, waardoor de slijmvliezen geprikkeld raken. Waar heb je last van? Tranende ogen en een loopneus. Vaak ook enorme niesbuien, een verstopte neus, benauwdheid en rode, jeukende ogen; allemaal vervelende en vermoeiende symptomen. In het ergste geval kun je last hebben van een piepende ademhaling, een koort- sig gevoel of netelroos (jeukende, rode huidbulten). Ik nies me soms suf. Heb ik dan hooikoorts? Dat is mogelijk, zeker als je er niet het hele jaar last van hebt. Maar dit soort klachten krijg je ook als je allergisch bent voor bijvoorbeeld huisstofmijt of katten. Een simpele test bij de huisarts kan uitsluitsel geven. Wanneer heb je er last van? Sommige mensen hebben de hele lente hooikoorts, andere een paar weken. Het hangt ervan af welke stuifmeelallergie je hebt. Bomen bloeien vroeg in het voorjaar; graspollen van mei tot juli. Hoe kom je eraan? De meeste mensen krijgen pas last van hooikoorts tussen hun 15e en 25-ste jaar. Wetenschappers weten nog niet waarom de een wel allergisch wordt voor stuifmeel en de ander niet. Wei is duide- lijk dat het in sommige families meer voorkomt; je kunt er dus al bij je geboorte aanleg voor hebben. Hoe kom je eraf? Helaas is hooikoorts niet te voorkomen of te genezen. De klachten worden minder naarmate je ouder wordt, maar helemaal over gaan ze meestal niet. Vah er dan niets tegen te doen? Jawel, er zijn tabletten, siropen en neussprays die de verschijnselen onderdrukken. Bij Albert Heijn zijn in meer dan tweehonderd win- kels tabletten te koop van Allerfre (doosje met 14 tabletten, 8.99). Overleg voor aanschaf wel altijd eerst met de huisarts! Is een aanval van hooikoorts te vermijden? Mooie lentedagen, met een fris briesje, zijn funest. Op een 'pollenkalender' is te zien welk stuifmeel er in de lucht zit en via de hooikoortsberichten kun je in de gaten houden of het (on)gunstig weer wordt. Kijk bijvoorbeeld op www.knmi.nl of vraag de informatie op bij je huisarts. AllerHande 145

Allerhande | 2006 | | pagina 145