Vurig hete 71 "Idl B Rgcepttips De smaak van... Helemaal ingeburgerd: sambal. Deze pittige smaakmaker is er in verschillende varianten, gemaakt van rauwe of gebakken rode pepers. Watishet? Hoe tegebruiken? Hoetebewaren? Te veel sambal in de mond? Sambal 2 Sambal is een pittig sausje om bij de maal- tijd te serveren, net als het potje scherpe mosterd in de Westerse keuken. Daarnaast vormt sambal ook het belangrijkste ingre dient van sambal gorengs. Deze roerbak- gerechten met gebakken sambal zijn in Indonesia zeer populair. Sambal wordt ge maakt van met zout fijngewreven Spaanse pepers. Ook worden soms zeer kleine hete pepertjes gebruikt. De verse, felrode basis- sambal heet sambal oelek en wordt in ons land het meest gebruikt. Een heel scherpe soort is sambal brandal. Andere sambals zijn donkerder van kleur en zachter van smaak, omdat ze worden gemaakt van gebakken pepers. Voorbeelden zijn: sambal badjak, gemaakt met gebakken uitjes en specerijen, sambal trassi met garnalenpasta en sambal manis met Javaanse suiker. Bak sambal samen met ui, knoflook en eventuele specerijen even kort in olie en voeg daarna de rest van de ingredienten toe. Gebruik kleine hoeveelheden en proef tijdens de bereiding of het gerecht nog extra sambal nodig heeft. Maak het niet al te pittig! Zet liever een potje sambal op tafel, zodat iedereen zelf kan bepalen hoe heet zijn gerecht moet worden. Potjes sambal zijn na opening nog enkele maanden in de koelkast houdbaar. Schep, om snel bederf tegen te gaan, de sambal altijd met een schone lepel uit het potje. Het beste blusmiddel is een beetje witte rijst, enkele plakjes komkommer, wat yoghurt of melk. Bier is minder geslaagd. De hete stof die in de rode pepers zit, lost weliswaar ook in alcohol op, maar bier bevat te weinig alcohol om de scherpe prikkeling snel weg te kunnen nemen. Oosterse dressing Maak een lekker pittige dressing door wat sambal badjak en een uitgeperst teentje knoflook te mengen met ketjap. citroensap en een beetje suiker. Meng de dressing door oosterse salades met bij- voorbeeld wortel, tauge en Chinese kool. Pikante gehaktballetjes Meng een klein beetje sambal trassi met een gesnipperd uitje, wat djinten (gemalen komijn), ketoembar (gema- len koriander) en ketjap (sojasaus) door half-om-halfgehakt. Breng het gehakt met zout en peper op smaak en maak er kleine balletjes van. Roerbak ze in olie bruin en gaar. P/rm SF,cy S.UH V til2£A\rt, staks s i - Pittige en frisse sandwiches Veel Nederlanders zijn gek op witte boterhammen met pindakaas. Kief, maar lekker. Maak er sandwiches van door een klein beetje sambal oelek over de pin dakaas te smeren en er dan wat dunne plakjes komkommer op te leggen. Dat maakt het geheel wat frisser. De combi- natie van sambal en komkommer smaakt ook erg goed op brood met jonge kaas, kipfilet of achterham als beleg. Kb AllerHande 3 2006 95

Allerhande | 2006 | | pagina 95