Vis, zout en vakmanschap Een beetje vet is juist gezond Prijs en kwaliteit Wijn bij zalm Voeding bepaalt de kleur van zalm Een medewerker fileert de zalm. Rechts: de zalm wordt in roosters in de rookkast geschoven. Zalm is een vette vis. Rijk aan calorieen, maar wel heel gezond. Het hoge gehalte aan onverza- digde (omega-3)vetzuren is goed voor hart- en bloedvaten. Dat verklaart het Gezonde Keuze- klavertje op de meeste zalmproducten bij Albert Heijn. Het Voedingscentrum adviseert om minstens twee keer per week vis te eten, waarvan een keer vette vis. Dat kan bij de maal- tijd, maar het grote voordeel van gerookte zalm is dat je het ook prima op een ander moment kunt eten. In een lunchsalade of op toast bij de borrel bijvoorbeeld. Panhuis: 'In veel recep- ten kun je spekblokjes prima vervangen door gerookte zalm. Er zijn zelfs mensen die geen rookworst maar zalmblokjes bij de boerenkool eten!' Het verschil in prijs tussen de verschillende ver- pakkingen gerookte zalm bij Albert Heijn heeft volgens Panhuis vooral te maken met de behandeling van de kwaliteitszalm voor AH Excellent-producten. 'De ambachtelijke manier waarop de zalm gerookt en in lange repen gesne- den wordt, is arbeidsintensief en daardoor kost- baarder. Het meest exclusief zijn de zalmhaasjes, die met de hand worden gesneden uit de beste zijden gerookte zalm. De rest van die topkwa- liteit zalm wordt gebruikt voor zalmsnippers, geen tweederangs zalm dus voor dit populaire product. Niet elke wijn past bij de uitgesproken smaak van gerookte zalm. Witte wijn van het druivenras chardonnay gaat er meestal goed mee samen, maar ook een ferme rose. 88 AllerHande 3 2006 witte rookwolken in de rookkasten. De hout- melange is het geheim van de roker. De rook trekt in het visvlees en bepaalt zo de uiteindelijke smaak van de zalm. Foppen gebruikt onder andere beuken- en eikenspaanders; zoveel wil hij ons wel verklappen. Zin in een experiment? Probeer dan ook eens de zalmproducten van AH Excellent die gerookt zijn boven appel- en beukenhout (zie de pagina hiernaast). De smaak van zalm komt overigens bij kamertemperatuur het beste tot z'n recht. Op tijd uit de koelkast en uit de verpakking halen dus. De kleur van de diverse soorten gerookte zalm in het schap loopt uiteen van lichtroze tot diep roodoranje. Dat zegt niets over de kwaliteit van de zalm. De kleur heeft alleen te maken met de voeding. Zalm heeft van nature namelijk vrij wit visvlees dat - net als bij flamingo's - verkleurt door de rode kleurstof afkomstig uit de garna- len die ze eten. Kwekers voeren daarom vaak bij met garnalenpantsers, wat een nog mooiere roze zalm geeff Links: een kraakverse zalm op een kist met ijs. Midden:

Allerhande | 2006 | | pagina 88