Rookproces Gekweekte zalm Schots of Noors, is er verschil? Ook de houtsoort maakt verschil lbert Heijn is niet voor niets de grootste klant van de firma Foppen in Harder- wijk. Ze weten in dit bedrijf alles over het roken van zalm. De vakkennis gaat hier over van vader op zoon. Inmiddels staat de derde generatie aan het hoofd van het familiebedrijf, waarvoor grootvader Jan Foppen bijna een eeuw geleden de basis legde. Bertus Panhuis, hoofd kwaliteit, leidt ons rond door het moderne productiebedrijf in Harderwijk. Hier wordt kraakverse zalm op ambachtelijke wijze verwerkt tot plakjes, snippers of blokjes gerookte zalm. De vissen worden verwerkt tot filets, die met de hand worden gezouten (het zogenaamde 'droog- zouten') of door het pekelwater gehaald en nagezouten. Daarna gaan de filets op roosters in een kar een nacht de koeling in, zodat het zout goed in de vis trekt. De volgende dag worden de karren in grote rookkasten gezet, bij een tempe- ratuur van 28-32 graden Celsius. De zalm droogt in de rook van smeulende houtspaanders en krijgt zo vanzelf die karakteristieke smaak, zonder gaar te worden. Panhuis: 'Ondanks de inzet van machines blijft zalmroken mensenwerk. Zo'n veertig medewerkers werken hier al van jongs af en zijn met het bedrijf meegegroeid. Hun vakken nis dragen ze nu over op de jongere generatie; dat is van onschatbare waarde.' Bijna alle zalm wordt tegenwoordig gekweekt, waarbij de natuur zo goed mogelijk wordt nagebootst. De meeste kweekfarms waar Fop pen inkoopt, houden hun zalmen op een locatie waar ook wilde zalm van oorsprong voorkomt: in de Noorse fjorden. De zalmen zijn minstens twee jaar oud voor ze verwerkt worden. Het grote voordeel van kweken is dat zalm het hele jaar door verkrijgbaar en heel betaalbaar is. Voor het AH Huismerk en Euro Shopper wordt zalm uit Noorwegen gebruikt; zalmproducten met het AH Excellent-logo zijn gesneden van zalm afkomstig uit Schotse wateren. 'Zowel de Noorse als de Schotse zalm is van uitstekende kwaliteit. Het verschil zit'm vooral in de manier waarop de zalm voor AH Excellent-producten wordt gerookt en gesneden,' aldus Panhuis. De zalm voor het AH Huismerk wordt licht- bevroren en dan machinaal, met het mes schuin in de moot, in plakjes gesneden. Daardoor heb- ben de plakjes een beetje de vorm van de letter 'D' en zijn ze niet even groot. De zalm voor AH Excellent-producten wordt in lange repen gesneden van ongeveer hetzelfde formaat, en is voor meer toepassingen geschikt. Precisiewerk, dat alleen met de hand kan gebeuren. Omdat het visvlees voor deze manier van bewerken steviger moet zijn, worden de zalmfilets droog gezouten en duurt het rook- en droogproces een paar uur langer. De vis verliest hierbij meer vocht en wordt zo iets vetter dan Noorse zalm. Dat verklaart het uiteindelijke smaakverschil. Smeulende houtsnippers zorgen voor dikke, Verschillende stadia in de verwerking van zalm. Links: de hele zalm wordt onder stromend water goed schoongemaakt. Midden: een medewerker snijdt de zalm in plakken. Rechts: de zalmfilets liggen op roosters in een kar in de rookkast.

Allerhande | 2006 | | pagina 87