1 Kruid of specerij, wat is het verschil? Eeuwen geleden waren sommige specerijen - peper en saffraan bijvoorbeeld - zo schaars, dat ze zelfs als betaalmiddel werden gebruikt Jeneverbes Nootmuskaat <2 Paprikapoeder Kerrie Eerst kneuzen of pletten Jeneverbesstruiken vormen grillige, manshoge heesters en groeien op zandverstuivingen, aan de rand van de heide. De oeroude struiken zijn be- schermd in Nederland. De meeste jeneverbessen komen daarom uit Italie. De krachtig geurende blauwe bessen zijn een belangrijk ingredient van ons nationale drankje jenever. Het stoere imago van de bessen past ook erg goed bij wild, pate, en (naast zwarte peperkorrels) in kruidige zuur- kool. Door kneuzen of pletten komt het aroma het best los. Heel fijn hakken of malen kan ook. Zelf nog even raspen Deze kruidige, licht bittere specerij wordt in al- lerlei koffiemelanges verwerkt. Daarnaast is ze in keukens over de hele wereld een geliefde smaak- maker. Denk aan geraspte nootmuskaat over Hollandse bloemkool, Franse bechamelsaus, Engelse fazant, Caribische kip en Arabische rijst. to z O Q Z LJ z cr Q cr D i/) cr 0 to D X tD X UJ Daarnaast proef je nootmuskaat in meer worst - soorten en kruidkoeken dan je kunt bedenken. De Molukken zijn de oudste vindplaats van het nootje. De noten ogen van buiten vaak mooi bepoederd. Als je ze halveert, zie je donkere adertjes binnenin; dat is het vet. Hoe meer vet, hoe beter nootmuskaat smaakt. Ter controle worden noten soms in water gelegd: eersteklas exemplaren, zwaar van het vet, zinken; vetarme blijven dobberen. Nootmuskaat is als poeder verkrijgbaar, maar versgerapte nootjes zijn veel geuriger. Geeft pit en kleur Meestal lees je op de verpakking van paprika poeder 'mild', maar 'scherp' poeder bestaat ook. In Duitstalige landen en het voormalige Oost- blok vind je geen kleine zakjes paprikapoeder, maar hele balen: voor een karig snufje halen ze daar hun neus op! Hongarije is het paprikaland. Velden vol paprikaplanten zinderen er onder de hete zon, zodat de paprika's flink aroma opdoen voordat ze worden gedroogd en vermalen. Pa prika is verwant aan rode peper. De Hongaarse soorten zijn ermee gekruist voor lekker veel pit. Een groot liefhebster van paprikapoeder was kei- zerin Elisabeth van Oostenrijk-Hongarije (1837- 1898), beter bekend als Sisi. Ze at graag kip met paprikapoeder en zure room; een uitmuntende combinatie. Ook lekker: paprikapoeder door kaasfondue of als oppepper van tomatensauzen. Soms mild, soms adembenemend heet Kerriepoeder is een rijke melange van allerlei specerijen. In India zijn kerriemengels groen, wit of roodbruin. Dat hangt af van de gebruikte ingredienten (soms wel vijffig!). De basis bestaat doorgaans uit koriander, komijn, pepers en kurkuma (geelwortelpoeder), vaak aangevuld met onder andere kaneel, mosterdzaad, gember, foelie en soms met saffraan, kruidnagel of zelfs rozenblaadjes. De scherpte varieert van uiterst mild tot adembenemend heet en is een kwestie van persoonlijke smaak, tot welke kaste men behoort of uit welke streek men komt. Kerrie is heerlijk in Indiase currygerechten, door kaassaus of in kip- en eiergerechten. Strooi kerrie nooit zomaar lukraak door een gerecht; bak het mee om de aroma's los te maken. Vaak worden ze op een hoop gegooid, kruiden en specerijen, maar er is wel degelijk verschil. Met kruiden bedoelen we meestal alle verse, groene blaadjes en takjes, zoals peterselie, selderij, basilicum en bieslook. Maar ook tijm, rozemarijn, salie, koriander en munt. Specerijen zijn de gedroogde of gefer- menteerde (gegiste) delen van planten of bomen. Dat kunnen bijvoorbeeld zaden zijn (jeneverbes), de gedroogde bloemknoppen of peulen (peper) of de boombast (kaneel). Zoals altijd bij onderverdelingen bestaan er toch uitzonderingen op de regel. Immers, we spreken over 'kruid het vlees met zout en peper', en over een 'gekruide' maal- tijd als er veel specerijen zijn gebruikt. En waar horen verse pepers, citroen- schilletjes en stukjes mierikswortel nu eigenlijk bij? Gemakshalve kun je ze ook smaakmakers noemen. Want smaak brengen ze, dankzij hun vluchtige olien, waarmee we maaltijden zo heerlijk kun nen aromatiseren. AllerHande 3 2006 83

Allerhande | 2006 | | pagina 83