Jeneverbessen in de pate, versgemalen peper over de rosbief, foelie in de soep, een meegetrokken kaneelstokje bij de stoofperen. Specerijen geven gerechten vaak een bijzondere smaak. Een greep in geuren en kleuren uit het assortiment. Witte en ^^zwarte peper Laurier Kaneel Chilipeper t Foelie Koriander Saffraan Versgemalen het meest aromatisch Specerijen zijn dikwijls bloemknoppen, stukjes boombast of vruchten uit de tropen die worden gedroogd en soms een rijpings- of gistingsproces ondergaan (fermentatie). Dat geldt in het bijzonder voor peperbessen. Ze groeien aan een tropische klimplant die zich graag vasthecht aan palm- of mangobomen. Als je de vruchtjes lang laat fermenteren en drogen, worden ze zwart. De kern, die wel room- tot karamelkleurig blijft, is 'witte' peper, favoriet bij koks wanneer ze lichtgekleurde gerechten maken. Zowel witte als zwarte peperkorrels geuren geweldig als je ze kraakt of vers maalt, ze wekken de eetlust op en bevorderen de spijsvertering. Eerst scheuren, dan laten meetrekken Als je in tuinen een geschoren bolletje tegen- komt, een plant die oogt als een lolly-op-een- stokje, dan is dat vast een laurierboompje. On- gesnoeid groeien wilde laurierstruiken soms heel weelderig. In een bouquet garni, dat onmisbare kruidenbuiltje met tijm, peterselie en soms ook rozemarijn, ontbreekt verse of gedroogde laurier nooit. De smaak van gedroogde laurier - ver- mijd bruin of gevlekt blad - maak je intenser door het blad voorzichtig in te scheuren. Verse laurier kun je kneuzen voor hetzelfde doel. Niet alleen bij vlees (hachee!) of vis past laurier goed, het blad doet het ook geweldig in een bonen- schotel of in bechamelsaus (laat de laurier dan trekken in de melk). Pijpjes of poeder? Kaneel wordt gewonnen door de bast van de stam of de takken van de kaneelboom te snijden, de geurige binnenkant eraf te pellen en schoon te schrapen. De stroken worden opgerold, gedroogd in de zon en fijner gesneden tot een vaalgeel of bruin pijpje, dat in het Italiaans canella (rietje) wordt genoemd. Daar komt dus ons woord kaneel vandaan. Van de kaneelboom bestaan tientallen soorten, die sterk in aroma varieren. De complexe smaak kan zoet en wat 'stoffig' zijn, of juist helder en citrusffis. Ook heerlijk: een stokje laten meetrekken bij stoof peren of kaneelpoeder over gestoofde warme appeltjes. Last van de maag? Kaneel heeft een reinigende werking; vandaar de kaneelbeschuit- jes bij een kopje slappe (kaneel)thee! Gedroogd op z'n heetst Toen Christoffel Columbus in 1492 uitvoer om Indie te vinden, was het hem eigenlijk om peper te doen. Peper was goud waard in die tijd. Indie bereikte Columbus niet; hij verzeilde op de Caribische eilanden waar hij Capsicum vond, de plant die nu Spaanse peper heet. De Spaanse pe- pers die in Nederland worden geteeld, zijn niet zo pittig van smaak als elders op de wereld. Daar kom je kleinere, messcherpe exemplaren tegen die vaak de verzamelnaam chilipepers krijgen. Hun kracht neemt toe als ze gedroogd, doorge- sneden en fijngehakt worden. :er in soepen en stoofschotels Foelie heeft een diepgeel tot tomaatrood vlies met gaten erin dat om de muskaatnoot zit. Samen vormen deze onderdelen de kern van een abrikoosachtige, tropische vrucht. Het rode vlies verkleurt bij het pletten en drogen naar oranjebruin of eigeel. Hoewel foelie en nootmus- kaat sterk op elkaar lijken, is foelie subtieler van smaak, soms een tikje citrusachtig. Het is lekker om stukjes foelie mee te laten trekken in soepen, ragouts of in stoofschotels. Of bak eens forellen in boter met wat sap en rasp van een citroen en een mespunt foeliepoeder erdoor. Berg foelie op een droge plek en zorgvuldig afgesloten op, want het aroma vervliegt heel snel. Favoriet in de oosterse keuken Sommige mensen vinden de geur en smaak van koriander te overheersend. Anderen gebruiken de specerij, die ook bekend is onder de Maleise naam ketoembar, het liefst zo vaak mogelijk. De blaadjes en zandkleurige zaadbolletjes pas- sen goed in gerechten met limoen, gember en verse pepers. Als je korianderzaad in de vijzel of keukenmachine vermaalt, komt er een heerlijke citrusgeur vrij. De duurste specerij op aarde In de Middeleeuwen was een paard voor een pond saffraan een uitstekende ruil. Daarvoor waren minimaal 75.000 bloeiende krokussen nodig... Nog steeds betaal je voor de duurste spe cerij op aarde een flinke prijs. Zuivere saffraan stamt uit Perzie (het huidige Iran). Het is de met de hand geplukte, gedroogde meeldraad van de Crocus Sativa, een krokussoort die in Septem ber bloeit. De meeste saffraan die in Nederland wordt verkocht, komt uit Spanje en Portugal. De gedroogde draadjes worden in witte envelopjes verpakt. Vouw die open en het diepe, houtige en zelfs een beetje jodiumachtige aroma komt je tegemoet. Rooster de draadjes voor gebruik kort in een droge koekenpan. Verpulver ze vervol- gens lichtjes tussen de vingers en verwerk ze in gerechten met vis, rijst en kip. Echte saffraange- rechten zijn: Proven^aalse bouillabaisse (vissoep), Milanese risotto (romige rijst) en Valenciaanse paella (rijst met vis, schaal- en schelpdieren). AllerHande 3 2006 81

Allerhande | 2006 | | pagina 81