Verfijnde De smaak van.. Wat is het? Koud of warm gebruiken? Hoe te bewaren? Was pesto enkele jaren geleden een vrij onbekend product, tegenwoordig is deze Italiaanse kruidensaus in ons land razend populair. D u I cr O o 2 Pesto De oorspronkelijke pesto is een dikke, groene saus die uit Genua in Noord-Italie komt. Het belangrijkste ingredient van deze pesto alia genovese is verse basilicum. Traditioneel werd pesto alleen gemaakt in de maanden april tot oktober, de maanden waarin de basilicum groeit. Pesto wordt bereid door de geurige basilicumblaadjes samen met knoflook, pijnboompitten en pecorino (schapenkaas) en/of parmezaanse kaas in een vijzel fijn te wrijven. Daarna wordt er zoveel olijfolie aan toegevoegd tot een gebonden saus ontstaat. Door de wereldwijde populariteit is pesto inmiddels een soortnaam geworden voor alle sauzen die op soortgelijke wijze met olijfolie wor- den bereid, maar met andere basisingre- dienten. Bijvoorbeeld met zongedroogde tomaten (rode pesto), met rucola, walno- ten, ricottakaas of zelfs oosterse koriander. Het is zonde om pesto alleen op brood te smeren, over plakjes tomaat te druppelen of in koude gerechten te verwerken. Juist in warme maaltijden komen de verfijnde smaak en geur goed los. De Italianen weten dat en roeren - let op: altijd op het laatste moment! - een lepel pesto door traditionele gerechten zoals pasta en minestrone (een gevulde groentesoep met macaroni). Geopende potjes pesto blijven in de koel- kast nog een tot twee weken goed. Koelverse pesto is houdbaar tot de op de verpakking aangegeven datum. Pesto met gerookte kip of zalm De smaak van groene pesto combineert erg goed met gerookte kip of zalm. In een salade of pastagerecht, maar ook op geroosterde sneetjes ciabatta. Bestrijk het krokante brood met de pesto en leg er de plakjes gerookte kip of zalm op. Gegratineerde pestopuree Schep pesto naar smaak door (kant- en-klare) aardappelpuree en strooi er wat geraspte pittige kaas over. Laat de puree in de oven warm en goudbruin worden. Lekker bij gegrilde kip of tartaartjes. Groenten met pesto Meng naar smaak groene of rode pesto door beetgaar gekookte groenten, zoals broccoli, tuinbonen. groene asperges en sperziebonen. Soep of saus met pesto Een eenvoudige manier om de smaak van kant-en-klare soepen of sauzen uit een pot wat op te krikken: meng er vlak voor serveren enkele eetlepels groene pesto door. Doet het goed in tomaten- of groentesoep, bolognese- of becha- melsaus en bij romige pastasauzen. Pestodressing Meng een beetje groene pesto door een zelf- gemaakte vinaigrette en maak er bijvoorbeeld rucola of een tomatensalade met stukjes mozzarella mee aan. AllerHande 3 2006 61

Allerhande | 2006 | | pagina 61