Anijsachtig Venkel heeft een uitgesproken smaak, die afhankelijk van de kooktechniek steeds anders is. Van roerbakken wordt de smaak wat zoeter Mediterrane groente Wei en niet doen Door zijn verschillende lagen heeft een venkelknol veel weg van een ui, de bleekgroene kleur doet denken aan bleekselderij, het loot lijkt op dille en de smaak is sterk anijsach tig... Juist omdat de groente op van alles en nog wat lijkt, is venkel uniek. Venkel wordt voornamelijk geteeld in de landen rond de Middellandse Zee, maar komt in de zomermaanden ook van eigen bodem. De groente is rauw lekker knapperig en pittigVan koken of stoven wordt venkel zacht en zoet. Roerbakken en roosteren haalt die zoetige smaak ook naar voren, bovendien houdt de groente zo meer 'beet'. Gebruik de knol gehalveerd, in parten, dunne repen of in fijne blokjes gesneden. Gooi de buisvor- mige Stengels niet weg, maar snijd ze in flinterdunne plakjes en gebruik ze met het fijngeknipte loot voor extra smaak of garnering. Omdat venkel een nitraatrijke groente is, kun je hem beter niet bij vis eten. In die combinatie kan het nitraat na- melijk omgezet worden in nitriet, dat in reactie met de eiwitten in de vis nitrosamines kan vormen; schade- lijke stoffen die mogelijk kankerver- wekkend zijn. Wei goed te combine- ren met venkel: gebakken varkens- of kalfsvlees en kip. Of gratineer eens halve, beetgaar gekookte venkelknol- len met (geiten)kaas als vegetarisch hoofdgerecht. Gewikkeld in vers- houdfolie is venkel enkele dagen in de koelkast houdbaar. 56 AllerHande 3 2006

Allerhande | 2006 | | pagina 56