\nn Ook een vraag? Stel hem via www.ah.nl/allerhande. Wat is precies het verschil tussen stoven en smorerH Wat is masala? Masala's zijn kant-en-klare kruidenpasta's voor Indi- ase gerechten. Ze kunnen allerlei smaken hebben. Heel bekend zijn de tikka masala en de masala kerrie. Van oorsprong maakte men in India deze krui- denmengsels thuis. De recepten varieerden per familie en per streek. De masala's zoals wij die kunnen kopen, worden gebruikt om gerechten te marineren of op smaak te brengen. Hoe kan ik paprika's het beste ontvellen? Wat maakt een peper zo scherp? In pepers zit het stofje capsai'cine dat voor een hete sensatie zorgt. Het zit vooral in de zaadjes van de peper en komt vrij bij het snijden. Als u pepers te scherp vindt, kunt u de zaadjes het beste verwijde- ren. In het algemeen geldt dat kleinere pepers meer capsai'cine bevatten. De stof lost niet op in water en blijft aan de handen zit- ten na het wassen. U kunt dus het beste plastic keukenhandschoenen aantrekken bij het schoonmaken en snijden. Wat is kurkuma- poeder en wat kun je ermee? ANTWOORD (-let verschil zit'm in de gebruikte hoeveelheid vet en vocht. Stoven is een product gaar maken in vet en een flinke hoeveelheid vocht. Na het aanbra- den voeg je bouillon, wijn of water toe. Vervolgens houd je het vocht - met de deksel op de pan - tegen de kook aan. Stoven is een prima bereidings- techniek voor vlees, vis, wild, gevogelte en groenten. Bij smoren wordt maar heel weinig vet en vocht gebruikt. Aan groenten hoeft zelfs geen vocht te worden toegevoegd, omdat dit vaak vanzelf uit de groenten komt. Het smoorvocht kan worden gebruikt om een saus van te maken. Daar is een handig trucje voor. Halveer de paprika's en verwijder de zaadlijsten. Leg de paprika's vervolgens met de schil naar boven onder de warme grill van de oven. De paprika's worden vanzelf een beetje zwart en vormen 'blaasjes'. Haal ze uit de oven, stop ze in een plastic zak en laat de paprika's afkoelen. De velletjes zijn nu heel gemakkelijk van de paprika's te trekken. De ontvelde paprika's zijn zacht en hebben een wat zoetere smaak. Heerlijk om zelf tapas van te maken! AllerHande 3 2006 155 Gemalen kurkuma is gemaakt van de wortel van de kurkumaplant en wordt ook wel geelwortel of koen- jit genoemd. Het geeft gerechten een geeloranje kleur en een mild, exotisch aroma. Kurkuma, dat een veelgebruikt kruid is in de Indo- nesische en de Indiase keuken, is lekker bij eieren, kip, groenten en in rijstgerechten.

Allerhande | 2006 | | pagina 155