met voor ledereen S Wat doe je als er iemand komt eten die geen melk mag? Steeds meer mensen zijn overgevoelig voor producten waar melk in zit. Allergie of intolerance? Waar heb je dan last van? Gewoon geen melk meer dus? Kinderfeestjes een ramp? Koken zonder melk Het is niet zo ingewikkeld als het lijkt: van de meeste producten is het wel duidelijk als ze niet mogen en anders biedt de verpakking uitkomst. Geen kaas en zuivel is logisch, maar dat boter melkbestanddelen bevat, vergeet je gemakkelijk. Informatie op de verpakking Sinds eind 2005 zijn fabrikanten verplicht ook allergie-informatie op hun verpakkingen te zetten. Op alle AH Eigen Merk-verpakkingen staat deze informatie overzichtelijk bij elkaar en krijgen koemelk- en lactosevrije producten bovendien een apart pictogram. Wat kies je als melk niet mag? Melk Er zijn twee redenen waarom iemand geen melk verdraagt. Bij een allergie maakt het immuun- systeem antistoffen aan tegen de eiwitten die in melk voorkomen. Vooral kinderen hebben hier last van. Bij een intolerantie verteert het lichaam de natuurlijke suiker in melk (lactose) slecht, door een tekort aan een bepaald enzym in de darmen. Een heel gewoon verschijnsel in bij- voorbeeld Azie; bij mensen met een blanke huid komt lactose-intolerantie veel minder voor. Jeuk of huiduitslag, maag- en darmklachten en astmatische aandoeningen zijn de bekendste symptomen. Deze verschillen per mens in aard en hevigheid. Een lactose-intolerantie geeft minder heftige problemen dan een allergie, en pas bij grotere inname van melk(producten). Dat is ook weer niet nodig. Bij de meeste kinde ren gaat een melkallergie binnen vijf jaar vanzelf over. Verwarrend genoeg kunnen mensen met een lactose-intolerantie best een scheut room in de tomatensoep doen of boter op hun brood smeren. Pas bij de normale dagelijkse hoeveel- heden melk(producten) krijgen ze klachten. Steeds meer kinderen lijken allergisch te zijn voor eiwitten in het eten. De een mag daardoor geen melk, de ander geen soja of eieren en een derde geen pinda's.Lastig natuurlijk, maar een partijtje organiseren is best te doen. Bel de ou- ders van tevoren om te checken waar hun kind precies allergisch voor is, dan kunnen ze meteen alternatieven noemen voor taart of snoep. En anders is het wachten op de 'handleiding' waarmee allergische kinderen steevast bij een feestje worden afgeleverd. Elk kind vindt het vervelend om 'anders' te zijn en iets anders te moeten eten dan zijn vriendjes. Koop daarom liever geen alternatief product als soja-ijs, maar zoek naar dingen die alle kinderen mogen hebben en lekker vinden. Met taart zal dat lastig zijn, maar een waterijsje lusten ze net zo graag als roomijs en ffietjes gaan er zeker altijd in. Vis en vlees in olie bakken dus. Kook zo puur mogelijk en kijk zeker naar Aziatische recepten, want die bevatten zelden van melk afgeleide producten als room, boter of kaas. De grootste valkuil zijn producten waarvan je niet verwacht dat er melk in is verwerkt. Koekjes, snoep, kant- en-klare maaltijden of soep bijvoorbeeld. Lees voor aankoop goed het etiket. Kijk voor meer informatie op www.ah.nl/eigenmerken/ahhuismerk; klik op 'voedingsinformatie allergenen'. Melk weglaten hoeft niet. Voor mensen die geen koemelk maar wel soja-eiwit verdragen, zijn er in de supermarkt enkele alternatieven verkrijgbaar. In plaats van Alternatief Toepassing Voile, halfvolleen magere melk Sojamelk naturel In sauzen, pannenkoeken, aardap- pelpuree en om zo te drinken Koffiemelk, koffieroom Room op sojabasis (bijvoorbeeld In de koffie Alpro Soja Cuisine) Chocolademelk, drinkyoghurt, karnemelk Sojamelk (Alpro chocolade, vanille, banaan of bosvruchten) Om zo te drinken Yoghurt, via, pudding, kwark, Alpro sojadesserts en So Good Als nagerecht mousse, (vanille)roomijs soja-ijs, waterijsjes en sorbetijs Slag room, zure room, kook room, Room op sojabasis (bijvoorbeeld In sauzen, soepen, hartige taarten creme fraTche Alpro Soja Cuisine) (sojaroom is niet op te kloppen) Boter Olie of margarine zonder Op brood en om te bakken en melkbestanddelen braden AllerHande 3 2006 123

Allerhande | 2006 | | pagina 123