Alles wat u wilt weten over koffie Betty (52): 'Buiten de deur een cappuccino' Joggem (33): 'Lekker: filterkoffie' 'Wij gaan thuis echt even zitten voor een kopje koffie. We drinken een of twee kopjes per dag. Ik cafeinevrije koffie, mijn man espresso. Hij pro- beert alle smaken uit. Als we buiten de deur koffie drinken, neem ik wel eens een cappuccino. We kunnen thuis met de espressomachine ook cappuccino maken, maar dat doe ik eigenlijk nooit. Dat is toch te veel gedoe.' (P) Wij Nederlanders zijn koffie- leuten; we drinken gemiddeld drie kopjes koffie per dag. Dat is 149 liter per persoon per jaar. Alleen in Scandinavie drinkt men meer koffie. De smaak van koffie wordt voor een groot deel bepaald door zes facto- ren: het soort koffieboon (robusta of arabica), de herkomst van de boon, de koffiemelange, de manier en duur van branden (hoe langer, hoe donker- der), de maling (van grof tot fijn) en tot slot de zetmethode (filterkoffie, espressokoffie, koffiepads). Er zijn twee soorten koffiebonen: robusta en arabica. De eerste is een krachtige boon, met een harde, aardse smaak en een hoger cafeinegehalte. De tweede heeft een mildere smaak, een fijne geur en bevat veel minder cafeine dan de krachtige robustaboon. De meeste koffiemelanges zijn een mix, maar pure arabica- of robustakoffie komt ook voor (die wordt 'origine' genoemd). Het verschil tussen goud- of aromamelange heeft alles te maken met smaak. Goudmelange (in de volksmond 'goudmerk') bestaat voor 100% uit arabicabonen, aroma melange (door velen 'roodmerk' genoemd) uit 50-70% arabicabonen en 30-50% robustabonen. Goud melange is dus de mildste koffie en heeft een lager cafeinegehalte dan aromamelange. Albert Heijn brandt sinds jaar en dag de eigen koffie in de brande- rijen in Zaandam en mag zichzelf dan ook een autoriteit noemen. Behalve de bekende Perlakoffie zijn er ook bijzondere AH Perla Excellentsoorten te koop waaronder origine koffies als Brasil Santos, Java Gunung Blau, Guatemala Antigua en Ethiopie Kaffa. Deze zijn allemaal als filterkof fie en koffiepads verkrijgbaar (be halve Guatemala; deze is er alleen als filterkoffie). Alle AH Perla-koffie draagt het Utz Kapeh-keurmerk. Het keur- merk staat voor een verantwoor- de koffie die geproduceerd is met oog voor de sociale omstandigheden en het milieu. Koffie waar je ook nog eens een goed gevoel aan overhoudt. Niet duurder, dus mooi meegenomen. OHoewel filterkoffie nog altijd de meest populaire zetmethode is, winnen de koffiepads steeds meer terrein. Zo'n 50% van de Nederlandse huishoudens heeft inmiddels een Senseo-apparaat in huis. Albert Heijn verkoopt de Eigen Merk-koffiepads in diverse smaken, waaronder basis- smaken als Regular, Mocca, Mild en Dark Roast, Cafei'nevrij en bij zondere Perla Excellent-smaken. ©Op het gebied van koffie valt veel te ontdekken. Experimen- teer eens en probeer een andere koffie dan u gewend bent. Houdt u van een stevig kopje koffie, probeer dan AH Perla Excellent Espressokoffie of AH Perla Dark Roast. Op zoek naar een milde of zachte koffie? Dan is AH Perla Goud of een van de AH Perla Excelient-soorten een aanrader. Wilt u weten waar uw koffie vandaan komt? Kijk dan op www.ah.nl/perla. 'Ik drink ongeveer acht koppen koffie per dag. Thuis heb ik een Senseo- apparaat, op mijn werk drinken we filterkoffie. Ik kom nu net bij mijn vader vandaan en die zet ook op die manier koffie. Eigenlijk vind ik dat wel lekkerder. Misschien ga ik zelf ook maar weer aan de filterkoffie.' TEKST: KARLIJN RENZENBRINK FOTOGRAFIE: BART BRUSSEE, HOLLANDSE HOOGTE AllerHande 3 2006 121

Allerhande | 2006 | | pagina 121