Krachtige Watishet? Hoetebewaren? Hoe tegebruiken? De smaak van... 3ecepttips Knoflook heefteen heel uitgesproken smaak, ruikt lekker sterk en geeft enorm veel pit aan gerechten. z D u I o6 O 5 J— ID Knoflook is familie van de ui en groeit als bol onder de grand. De bollen bestaan uit losse partjes (de 'teentjes') die elk afzonder- lijk en als geheel in een stevig vlies verpakt zitten. Dat vlies is papierachtig als de bollen gedroogd zijn. Rauw smaakt knoflook scherp en heel uitgesproken. Door knoflook zachtjes te bakken of in de oven te poffen wordt de smaak milder en zoet. Knoflook- bollen zijn zowel vers als gedroogd (ook biologisch geteeld) verkrijgbaar. Verse knof look, alleen verkrijgbaar in het voorjaar, is van nature minder scherp en subtieler van smaak dan gedroogde. Op een koele, donkere plek blijven gedroogde knoflookbollen wel enkele maanden goed. Verse knoflook moet in de koelkast bewaard worden (goed luchtdicht afsluiten, anders gaan zelfs melk en eieren ernaar ruiken!) en is ongeveer twee weken houdbaar. Een handige true: leg een teentje knoflook op een snijplank en duw er stevig op met iets plats, zoals een breed koksmes of de onderkant van een pan. Het velletje is nu makkelijk te verwijderen. Snipperen, in plakjes snijden, tot pulp wrijven in een vijzel of in een knoflookpers uitpersen: die Knoflook AllerHande 3 2006 115 Pasta met knoflook Een lekker en snel bijgerecht. Fruit enkele gehakte knoflookteentjes in een flinke scheut olijfolie en meng de warme knof- lookolie door beetgaar gekookte spag hetti. Breng de pasta op smaak met zout en versgemalen peper en strooi er nog wat geraspte pittige kaas over. Knoflook-kruidenmayonaise Meng enkele teentjes uitgeperste knof look samen met fijngehakte bieslook en peterselie door mayonaise. Lekker bij gebakken aardappeltjes of frites. Stokbrood met gepofte knoflook Snijd de bovenkant van enkele bollen knoflook af. Zet de bollen met het snijvlak naar boven In een schaaltje en druppel er wat olijfolie over. Na 30 tot 40 minuten in een hete oven (200 °C) is de binnenkant van de knoflook zacht; ook van smaak. Knijp de gepofte knoflookteentjes tussen duim en wijsvinger uit en smeer de puree op een sneetje geroosterd stokbrood als borrelhapje. Ook lekker door aardappel- puree of over gegrild vlees. keuze maakt echt verschil! In knoflook zitten twee stoffen, allicine en alliinase, die pas bij de verwerking met elkaar in contact komen. Zo ontstaan de bekende, sterke geur en smaakprikkeling. Bij persen is deze reactie het hevigst, gesneden of gehakte knoflook is een stuk milder. Laat knoflook tijdens het fruiten nooit te bruin worden, want dat maakt een gerecht bitter. a

Allerhande | 2006 | | pagina 115