met jus! 10 Tot slot, maar heel belangrijk: de kunst van het biefstuk snijden. Snijd biefstuk altijd dwars op de draad van het vlees aan, dan blijven de vezels kort, waardoor de biefstuk malser aanvoelt. Als je de biefstukjes met de draad mee snijdt, blijven de vezels lang en zijn ze moeilijker te kauwen. 8 Bang vooreen biefstuk? Helemaal niet nodig. Wie zich aan de 'tien gouden regels' houdt, heeft altijd een lekker mals lapje vlees op z'n bord. Dit heb je nodig: Nooit meer dan twee in de pan Verwen jezelf met echte boter perfecte biefstuk 2 biefs+ukken 25 g boter wat versgemalen zwarte peper 100 ml bouillon of melk voor de jus koekenpan met een dikke bodem Laat de biefstuk eerst op kamertemperatuur komen. Door een te groot temperatuurverschil 'schrikt' het vlees in de hete pan; het trekt samen en wordt taai. Bovendien wordt een koude bief stuk vanbinnen niet warm genoeg als je hem zo uit de koelkast in de pan legt. 2 Vaak is biefstuk voor het bakken nog wat vochtig. Dep het vlees van tevoren even droog met een stukje keukenpapier. Hierdoor hoeft het vocht niet eerst te verdampen, maar bakt de biefstuk meteen mooi bruin in de hete boter en krijgt hij een mooier korstje. 3 Gebruik een koekenpan met een dikke bodem. Die houdt de warmte goed vast en de warmte wordt over de panbodem verdeeld, zodat de biefstuk mooi gelijkmatig bruin kan bakken. Een antiaanbaklaag is niet per se nodig, meestal hebben koekenpannen met een anti aanbaklaag zelfs een te dunne bodem. 4Verwarm de koekenpan op hoog vuur. Voeg, als de pan goed heet is, de boter toe. Laat het klontje boter smelten door het over de pan bodem te laten glijden. Verhit daarna de boter en wacht tot het schuim wegtrekt; pas dan is de boter heet genoeg om de biefstuk meteen kleur te geven. Pas op dat de boter niet aanbrandt; dat moment is nu heel dichtbij! 5 Bak de biefstuk 4-6 minuten op hoog vuur mooi bruin en beweeg hem af en toe met een spatel over de panbodem. Prikken met een vork is uit den boze. Hierdoor verliest het vlees haar sappen, en wordt het droog. Keer de biefstuk na 2-3 minuten en bak ook de andere kant bruin. De biefstuk is nu rood van binnen. ^5 Wil je je biefstuk liever rose of doorbak- ken? Verwarm hem dan nog enkele minuten op matig tot hoog vuur en keer hem af en toe om. Je kunt controleren of het vlees goed is, door met een lepeltje midden op de biefstuk te duwen. Als de biefstuk echt meeveert, is het vlees nog rood vanbinnen. Veert de biefstuk iets mee, dan is het vlees vanbinnen rose. Veert het vlees niet mee, dan is de biefstuk doorbakken. f Leg de biefstuk op een lauwwarm bord en laat hem (onder aluminiumfolie) enkele minuten rusten. Hierdoor verdelen de vleessap- pen die tijdens het bakken naar de buitenkant zijn getrokken, zich weer door het vlees en is de biefstuk malser en makkelijker te snijden. Roer de aanbaksels met een spatel los en laat het inkoken tot een lekkere jus. Bestrooi de biefstuk met zout en peper en serveer met de jus en brood of frieten en een gemengde salade. Nu nog de jus. Roer bouillon of melk (voor een wat zachter smakende jus) door het bakvet en breng dit al roerend aan de kook. Bak niet te veel biefstukjes tegelijk. Als je er vier op hetzelfde moment in de hete pan legt. daalt de temperatuur van het vet en kookt het vlees eerder gaar dan dat het mooi bruin wordt. Bak biefstuk voor vier personen liever in twee pannen of na elkaar. Gebruik voor het bakken van biefstuk liefst echte roomboter, het verschil proef je echt. Eventueel kun je een klein scheutje olijfolie toevoegen, dan kan de boter heter worden. WIJNADVIES: Een fruitige, voile en zachte rode wijn (Undurraga Merlot, Chili. 4.49)

Allerhande | 2006 | | pagina 113