'Teveel suiker? Voeg wat zuur toe. Hetgerecht is dan zo weer in balans' SALADE MET MANGO, GARNALEN EN KORIANDER Camouflagetrucs Onovertroffen smaak Klop een dressing van 1 geperste limoen, 1 eetlepel vissaus, 3 eetlepels Japanse sojasaus en 1 eetlepel donkere basterdsuiker. Klop er al roerend 3 eetlepels olie door en breng op smaak met zout en peper. Schep 250 gram gekookte lauwwarme eiermie door de dres sing. Verwarm 3 eetlepels olie in een pan met een dunne bodem en bak hierm 300 gram jumbo-garnalen al omroerend in 2-3 minuten op hoog vuur. Bak de laatste minuut 1 in ringetjes gesneden rode peper mee. Meng de eiermie met de gebakken garnalen, 1 in j reepjes gesneden mango, 1 eetlepel fijngesneden munt en 1 zakje gesneden verse koriali der (15 gram). Serveer in een blaadje ijsbergsla. beeld. Een zoetzure dressing maak je eenvoudig zelf van een deel suiker en een deel azijn. Voor de smaak voeg ik altijd nog wat steranijs en een pepertje toe. Vooral stevige, knapperige groenten als wortel, ui, bloemkool of komkommer zijn hiervoor heel geschikt. Maar ook een alledaags roomsausje geef je eenvoudig iets extra's door er wat zuur - citroen bijvoorbeeld - aan toe te voe- gen. Je loopt het risico dat de saus gaat schiften maar met een klontje boter en even flink roeren heb je zo weer een gladde saus.' 'Ook met kruiden en specerijen kun je gerechten een oppeper geven. Probeer eens onverwachte combinaties zoals chocolade met tijm, rode pe per of nootmuskaat. Een andere beproefde true is een snufje zwarte peper door de aardbeien. De smaak wordt zo nog zoeter en intenser. Italianen serveren fruit zelfs met wat balsamicoazijn en basilicum.' 'Als je naar de oosterse keuken kijkt, zie je dat zoet, zuur en pittig daar altijd gecombineerd worden. Het zoet heb je nodig om het pittige te blussen. Zuur maakt fris. Als je te veel rode peper door een gerecht hebt gedaan, kun je het gerecht eenvoudig weer in evenwicht brengen door wat suiker toe te voegen. De peper blijf je proeven, maar onze mond herkent eerder zoet dan pittig, dUs de scherpe kantjes zijn er een beetje vanaf.' 'Teveel suiker kun je camoufleren met wat extra zuur (citroen of azijn). Teveel zout is desastreus. Wie veel kookt met bouillonblokjes moet extra oppassen met zout en peper. De smaakstoffen die in een bouillonblokje zitten, hebben zeker tien minuten nodig om los te komen. Wacht dus altijd even met extra zout en peper toevoegen.' 'Bitter vinden we in Nederland een moeilijke smaak. Maar als je het combineert met zoet, kan het weer heel verrassend zijn. Soms is de oplos- sing zo simpel als het meebakken van een appel- tje met de witlof of wat verkruimelde hazelnoot over de spruitjes. Om indruk te maken hoef je echt niet altijd met extreme en gezochte smaak - combinaties te komen. Sommige combinaties zijn heel traditioneel en waren we gewoon even vergeten. Neem haring met rode biet en yoghurt. Zout, zuur en de zoete, aardse smaak van bieten: onovertroffen!' 108 AllerHande 3 2006

Allerhande | 2006 | | pagina 108