m vm ifI Heb ik extra vitamines Kan ik zelf zongedroogde tomaten maken? Is het gezond om brood met boter te besmeren? Jazeker! In margarine en hal- varine zitten namelijk volop goede onverzadigde vetten en de vitamines A, D en E. Volgens het Voedingscentrum bevat een gezonde dagelijkse voeding 20 tot 35 gram halvarine, marga rine en (liefst vloeibare) bak- en braadproducten. Dat betekent bijvoorbeeld 15 gram voor het bereiden van de avondmaaltijd en 5 tot 20 gram voor op de bo- terham. Wilt u meer weten over vetten? Lees dan het artikel op pagina 146. Ook een vraag? Stel hem via www.ah.nl/allerhande. nodig nu ik 50 ben geworden? Vitamine D-supplement voor 50-plussers Ik zou graag een taart willen glazuren. Hoe doe ik dat? Waarzijn producten met extra bacterien goed voor? Zuiveldrankjes met extra bacterien, ook wel probiotica genoemd, zijn gunstig voor de spijsvertering en de weerstand. Probiotica werken in de darmen, waar van nature miljarden bacterien huizen. Al deze bacterien samen worden 'damn- flora' genoemd. Probiotica helpen de darmflora gezond te houden en kunnen uitkomst bieden bij darmproblemen. VRAAG Als u gevarieerd eet, met veel groenten en fruit, weinig verzadigd vet en regelmatig vis, heeft u niet van alle vitamines iets extra's nodig. Vrouwen vanaf 50 jaar en mannen vanaf 60 jaar hebben wel extra vitamine D nodig. Vitamine D is nodig om de botten sterk te houden. De hoeveelheid die het Voedingscentrum als supplement adviseert, hangt af van leeftijd en geslacht. Vrouwen 50 - 60 jaar: 2,5 meg per dag Vrouwen 60 - 70 jaar: 5 meg per dag Vrouwen vanaf 70 jaar: 10 meg per dag Mannen 60 - 70 jaar: 2,5 meg per dag Mannen vanaf 70 jaar: 7,5 meg per dag Glazuur maken is heel eenvoudig. Voor een taart hebt u ongeveer 100 gram gezeefde poedersuiker nodig. Roer de poedersuiker met een halve eetlepel water en een halve eetlepel citroensap, sinaasappelsap of likeur tot een dik papje. Blijf roeren tot het glazuur glanst. Nu hoeft u alleen nog het glazuur over de taart te laten uitlopen en glad te strijken met een mes dat u plat houdt. Het glazuur wordt vanzelf hard. Zongedroogde tomaten worden in de zon gedroogd en in ons land schijnt de zon te weinig om dat zelf te kunnen doen. Wel kunt u tomaten in de oven laten drogen. Verwarm de oven voor op 100 °C. Snijd twee kilo stevige (roma)tomaten doormidden en haal de zaadjes eruit. Bestrooi de binnenkant met twee theelepels suiker en twee theelepels zout en leg de tomaten op een rooster in het mid den van de oven, met de opengesneden kanten naar be- neden. Zet de ovendeur op een kier, laat de tomaten in zeven uur drogen en vervolgens afkoelen. De tomaatjes zijn drie maanden houdbaar in potjes die eerst met heet sodawater zijn schoongemaakt. Giet er zoveel olijfolie op dat alle tomaatjes onderstaan. AllerHande 2 2006 163

Allerhande | 2006 | | pagina 163