Schone keuken? Een vieze keuken: vervelend, en ook nog eens ongezond. Grondig schoonhouden is dus geen overbodige luxe. Een frisse blik op echt goed schoonmaken. Lees snel verder voor tips die u niet mag missen! doeje dat! VAATDOEKJE SCHOON GENOEG? Vervelend maar waar: in Nederland komen jaarlijks twee miljoen gevallen van voedselinfec- ties en -vergiftigingen voor. Vooral vaatdoekjes zijn echte bacterieverspreiders. In Hollandse huishoudens ligt een vaatdoekje regelmatig twee weken viezigheid te verzamelen. En dat terwijl een bacterie zich binnen acht uur kan vermenigvuldigen tot zestien miljoen bacterien! Niet zo fris als je weet dat de drie belangrijkste ziekteveroorzakers (Campylobacter, salmonella en staphylococcus aureus) op het aanrecht lang genoeg in leven blijven om naar voedsel te kunnen overspringen. Dagelijks het vaatdoekje schoonmaken en goed uitwringen is dus het advies. Was vaatdoekjes ook regelmatig in de wasmachine, op minimaal zestig graden. Voor de vloer is het sowieso beter keukenpapier of een wegwerpdoekje te gebruiken. ELKE DAG AAN DE SLAG Altijd gedacht dat het aanrecht afvegen vol- doende was? Helaas, een schone keuken vergt meer moeite. Maak dan ook na het koken alles schoon wat is gebruikt (fornuis, oven, aanrecht, spoelbak). Neem daarvoor een keuken- of al- lesreiniger die goed ontvet, bijvoorbeeld AH Al- lesreiniger of Muscle Keukenreiniger. Maak ook de vloer goed schoon, vooral rond de vuilnisbak en het kookgedeelte. Met een bezem of vloerwis- ser met wegwerpdoekjes is dat klusje zo gepiept. Goed nieuws voor wie niet van afwassen houdt: laat de vaat eventueel drogen aan de lucht. Ge- bruikte theedoeken zitten vol bacterien die weer worden uitgesmeerd over de schone vaat. Knip dit lijstje uit en hang het op een duidelijk zichtbare plek in de keuken. Wanneer u de tips ter harte neemt, blijft de boel lekker hygienisch! Neem, voor u gaat koken, het aan recht at met een schoon vaatdoekje. Spoel en wring het goed uit of ge- bruik een wegwerpdoekje. Was vaatdoekjes regelmatig in de wasmachine, op minimaal zestig graden. Maak de groeven, gaatjes en hoekjes van het aanrecht regelmatig schoon. Kunt u er niet bij, gebruik dan een sateprikker of een wattenstaafje. Zorg dat de afwasborstel vuilvrij is na het afwassen. Heeft u ook een afwasmachine? Laat de afwasbor stel dan regelmatig meedraaien. Zo wordt hij extra fris. Maak de vuilnisbak wekelijks schoon met een sopje van water en bleek- middel. De afzuigkap trekt veel vieze luchtjes en vet aan. Maak de buitenkant dan ook wekelijks schoon met onverdund afwasmiddel op een sponsje. AllerHande 2- 2006 151

Allerhande | 2006 | | pagina 151