teiA/olselderijp w/tt Niven Kunz: mee met de 'Vaak koken we wat knolselderij, dat proef jeterug in de puree' R£kvu0e LIEFDE VOOR GROENTEN 'Elke avond serveren we een stuk of zes amuses. Aparte dingen, en altijd vegetarisch. Veel mensen houden bijvoorbeeld niet van vis of orgaanvlees, maar zo'n soepje van wortel of een blokje aardappel met marmelade lust haast iedereen. Bovendien houd ik van groenten, daar zit voor een kok zo veel uitdaging in. We zitten hier in het Westland midden tussen de tuinders. Veel groenten halen we rechtstreeks uit de kas. Verser kan het haast niet! Van collega-koks steek je veel op, maar ook van leveran- ciers. Daarom koop ik graag in de buurt. Dan kun je zelf zien hoe boerenboter gemaakt wordt en welke tomaten op hun best zijn.' Hoe belangrijk Niven groenten vindt, blijkt ook uit de menukaart van't Raethuys. Er staan standaard drie vegetarische gerechten op en bij elke vlees- of visbereiding staan ook de erbij geserveerde groenten beschreven. Van eenvoudige producten zoals bloemkool, witlof of knolselde rij weet de jonge keukenploeg voor AllerHande vijf prachtige gerechtjes te maken, die je ook thuis zonder moeite kunt berei- den. Niven: 'Een 'mousseline' noemen wij zo'n zachte groentepuree met slagroom. Heel verfijnd, maar gemakkelijk te maken. Je kookt blokjes knolselderij. met een deksel schuin op de pan, zachtjes gaar in een flinke laag slagroom met wat zout. Vaak doen wij er wat plakjes katenspek bij, dat proef je heel subtiel terug. De gare knol selderij pureer je - zonder spek! - met een grote scheut van de warme room in een keukenmachine of met de staafmixer. De puree moet zo dik zijn als via, dus misschien moet er wat extra room bij. Als je de puree vervolgens door een zeef wrijft, wordt de structuur nog fijner. Om de puree op smaak te brengen gebruiken wij altijd witte peper, zo komen er geen zwarte spikkeltjes in. Je kunt de puree in een schaaltje op tafel zetten of een paar lepels ervan met een 'vegende' beweging op warme borden scheppen, zo krijg je ruige strepen. De puree is lekker bij ge- bakken vlees, maar ook bij witte vis. Ik experimenteer graag met nieuwe kooktechnieken als schuim en gelei, en met smaak- combinaties die niet zo voor de hand liggen. Pompoen met koffie bijvoorbeeld. Arjan is een paar jaar ouder en kookt traditioneler, lekker boers. Als ik het te bont maak, meldt hij dat heus wel,' zegt Niven met een grijns. 130 AllerHande 2 2006

Allerhande | 2006 | | pagina 130