Is fruit net zo slecht voor je tanden als snoep? Is ketchup gezond? Mag je spinazie opwarmen? Over het dagelijks eten doen hardnekkige fabels de ronde. Test je ken nis: welke van dezetien stellingen is waar? Fruit is minder slecht voor de tanden dan snoep ■9 Nuet waar: in het meeste snoep .zit suiker. In onze mond zitten bacte- rien die deze suiker omzetten in zuur. Dat is schadelijk, omdat dat zuur op den duur gaat- jes kan veroorzaken. Maar niet alleen snoep geeft zo'n zuuraanval. Ook in een stuk fruit, een boterham of een glas melk zitten suikers en die veroorzaken eenzelfde zuuraanval. In feite is alles wat we eten of drinken (behalve water en koffie en thee zonder suiker) een aanslag op het gebit. Als het gaat om onze tanden, is fruit dus niet beter dan snoep. Dat geldt ook voor vruchtensap. Vruchtensap is gezonder dan frisdrank, maar zowel vruch tensap als bijvoorbeeld cola zijn vrij zuur, en dat is voor het gebit niet zo goed. Olijfolie is de gezondste olie HNuet waar: i nwoners van Griekenland en Italie eten van oudsher veel groente, fruit, vis, wijn en olijfolie. Deze mediterrane voeding wordt door wetenschappers beschouwd als een van de gezondste voedingspatronen. Daardoor heeft olijfolie zo'n gezond imago. Op zichzelf terecht, want olijfolie is rijk aan ge- zonde, onverzadigde vetzu- ren. Maar daarin is olijfolie niet uniek. Alle plantaardige olien (zoals zonnebloem- olie, arachideolie, slaolie en sojaolie) zijn rijk aan onverza digde vetzuren en dus net zo gezond. Vitamines komen alleen in groenten en fruit voor Diepvriesgroenten zijn een prima alternatief voor verse groenten Vette vis is gezond waar. Vette vis bevat omega-3- vetzuren, die bijzonder goed zijn voor hart en bloedvaten en hersenen. Van deze speciale visvetten is aangetoond dat ze de kans op hart- en vaatziekten verkleinem_ Er is zelfs (net zoals voor vitamines) een aan- NUCt Waar: Natuurlijk zijn groenten en fruit een rijke bron van vitamines. Maar met alleen groen ten en fruit bent u er niet! Ook in zuivel, brood en graanproducten, margarine, olie, vlees en vis komen vitamines voor. Vlees is bijvoorbeeld rijk aan vitamine B12, zuivel aan vitamine B2, volkoren- brood aan vitamine B1 en in margarine zit veel vitamine A en D. Variatie is dus het toverwoord. Dat is de beste garan- tie dat u voldoende vitamines met uw voeding binnenkrijgt. bevolen hoeveel- heid voor opgesteld door de Gezondheidsraad. Bij een consumptie van een a twee keer per week (vette) vis is die aanbeveling te halen. Zet dus geregeld zalm, makreel, bokking, paling, sprot, sardines en haring op het menu en probeer zo veel mogelijk te varieren met vissoorten. Waar: Diepvriesgroenten worden razendsnel bereid. Meteen na de oogst worden de groenten schoongemaakt, eventueel gesneden, kort voorgekookt en snel ingevroren. Vaak zit er maar drie uur tussen oogst en invriezen. Zo blijft het hoge gehalte aan vitamines bewaard. Uiteraard gaan er wel wat vitamines verloren bij het voorkoken en invriezen. Maar daar staat tegenover dat diepvriesgroenten na aankoop niet meer of nog maar heel kort hoeven te worden gekookt. De voedingswaarden van diepvries groenten zijn dus heel goed vergelijkbaar met die van versbereide groenten. J

Allerhande | 2006 | | pagina 117