GEZOND OF NIET GEZOND? Tomatenketchup is gezond Waar: Veel producten met groen- ten of fruit zijn lekker, maar som- mige producten, zoals tomatenketchup, hebben een streepje voor! Deze saus bevat geen vet en is een goed alternatief voor cocktailsaus of mayonaise. Bovendien is ketchup rijk aan de stof lycopeen, een stof waarvan wordt gezegd dat hij ons lichaam beschermt tegen hart- en vaatziekten en prostaatkanker. Wie lijnt, moet alle koolhydraten laten staan Niet waar. Wie wil afvallen, moet minder eten en meer bewegen. Heel simpel eigenlijk. Maar in het ene dieet is vet taboe en in het andere zijn het juist koolhy draten. Wat is nu juist? Wetenschappelijk gezien is alleen het beperken van calorieen de juiste oplossing. Door suiker (een van de soorten koolhydraten) weg te laten kun je jezelf veel calorieen besparen. Maar helemaal zonder koolhydraten is met gezond. Koolhy- draatrijke producten, zoals fruit en volkoren- brood. zijn een onmisbare bron van bijvoor- beeld vitamines en vezels. Rauw eten is altijd gezond Niet waar. Het is een grote trend in Amerika: raw food, oftewel rauw voedsel. Aanhangers vinden dat gekookt of gebakken voedsel geen 'levende kwaliteiten' meer bevat en daardoor niet waardevol is voor het lichaam. Zij eten dus geen brood, rijst, snacks of pizza, maar wel rauwe groen- ten, fruit, noten en soms ook rauw vlees of vis. Een groot nadeel is dat dit dieet algauw eenzijdig is en dus ongezond. Bovendien is het zeer bewerkelijk en is de 'levende kwali- teitvan rauw voedsel nooit wetenschappelijk aangetoond. Patat is erg ongezond Niet waar. Frites zijn natuur- lijk vrij vet en daardoor calorie- rijker dan gewone aardappels. Voor af en toe is dat geen probleem, zeker niet als de patat wordt gecombineerd met bij- voorbeeld een salade en een stukje ma- ger vlees. Bak de frites wel in vloeibaar frituurvet of -olie, want die zijn rijk aan gezonde, onverzadigde vetten. Kies bij voorgebakken (diepvries)frites liefst een soort die gezonde vetten bevat, of neem een minder vet alternatief als ovenfrites. Een frietje halen bij de snackbar? Kijk of daar het 'verantwoord frituren'-logo hangt. Zo ja, dan worden de frites gebak ken in gezonde vetten. Restjes spinazie mogen nooit worden opgewarmd Test je 116 AllerHande 2 2006 Niet Waar. Spinazie is een groente die veel nitraat bevat. Door verwarming kan dit nitraat worden omgezet in nitriet, een stof die schadelijk is voor de gezondheid. Daarom werd altijd afgeraden om nitraatrijke groente een tweede keer op te warmen. Uit onderzoek blijkt echter dat er bij het opwarmen minder nitriet wordt gevormd dan altijd werd gedacht. Zeker als het restje spinazie na bereiding snel is afgekoeld en in de koelkast is bewaard. Het opwarmen van spinazie is dus geen probleem! En dat geldt ook voor andere nitraatrijke groenten, zoals andijvie en rode bieten.

Allerhande | 2006 | | pagina 116