de wondergroente Als er een groente gezond is, dan is het wel broccoli. Dit mediterrane neefje van de bloemkool zit bomvol vitamines en is lekker knapperig en zacht van smaak. Wie heel graag bloemkool eet, lust zonder twijfel ook broccoli. Ze behoren tot dezelfde koolfamilie, en wat betreft smaak hjken ze veel op elkaar, alleen is broccoli iets pittiger. Broccoli is een van de allergezondste groenten die we kennen: hij zit boordevol vitamine C, B-vitamines, ijzer en bioactieve stoffen. Waar broccoli oorspronkelijk vandaan komt, is niet met zekerheid te zeggen. Wei is bekend dat de oude Romeinen broccoli al zeer waardeerden. Vanuit Italie waaierde de groente uit over de rest van Europa en nu is de koolgroente populairder dan ooit. Broccoli is het hele jaar goed verkrijg- baar. Broccoli uit Nederland is verkrijg- baar van juli tot november. Voor de overige maanden van het jaar wordt hij AllerHande uit Spanje naar ons land aangevoerd. Broccoli wordt in plastic verpakt, zodat de groente niet kan uitdrogen. Op een koele plaats (12-14 °C) kun je de groente twee dagen bewaren, en in de koelkast (4-7 °C) ongeveer vijf dagen. Let op: wanneer broccoli gele roosjes begint te krijgen, kun je hem beter weg- gooien, want dan is hij niet meer vers. Broccoli kun je koken of stomen, maar ook roerbakken is heerlijk. Het lekkerst is het als de groente 'al dente' is, oftewel: nog een beetje stevig. Maximaal vijf minuten koken of stomen is daarom meestal voldoende. Zelf proberen hoe lekker broccoli kan zijn? Op pagina 113 vindt u een drietal recepten voor bijzondere bijgerechten. oooo Li* 22006 109

Allerhande | 2006 | | pagina 109