Het populairste brood van Albert Heijn Pain de Boulogne is rijkgevuld en heeft een stoer en avontuurlijk karakter. AllerHande ging op bezoek in de bakkerij. Hoe Franse invloeden een lekker en gezond meergranenbrood opleveren. Afgebakken in de winkel Brood geeft energie de'&ou.logiAt Het eerste wat opvalt als je de bakkerij binnenstapt, is de heerlijke geur van versgebak- ken brood. Vanaf de deegmachine rollen bolletjes deeg naar een vochtige ruimte om te rijzen. Daarna verdwij- nen ze in een enorme oven om er na enige tijd uit te komen als Pain de Boulogne, het gezonde en bijzonder populaire meergranenbrood dat exclu- sief voor Albert Heijn is ontwikkeld. FRANS VAKMANSCHAP Het begon allemaal in 1996. Op zoek naar een goed recept voor een brood dat minstens zo lekker was als het verse brood van de warme bakker, kwam Albert Heijn bij bakkerij Bakkersland in Wateringen terecht, van origine een bakkerij met een voorliefde voor Frans brood. Er stonden Franse deegkneders, Franse ovens en ook voor de smaak, het rijzen en de krokantheid werd de kunst bij de Fransen afgekeken. Micha Veenman, een van de bedenkers van Pain de Boulogne: 'Het vereist vakmanschap om een dunne, knap- perige korst te bakken. Dat is echt een speciaal proces.' Micha bedacht voor Albert Heijn ook de andere afbakbroden. Inspiratie voor de receptuur vond hij in hoe kan het ook anders - Parijs. 'Elke buurt heeft daar zijn eigen brood. Boulogne is een verwijzing naar het Bois de Boulogne in Parijs. Die omgeving past goed bij het stoere en avontuurlijke karakter van het brood.' Het zoetere Pain de Madeleine is genoemd naar de Avenue de Madeleine en het stevige Pain de Bastille naar de Place de la Bastille. LUCHTIG EN STEVIG Micha breekt een Pain de Boulogne en laat de onregelmatige, grove structuur zien. Het is luchtig en stevig en zit boordevol granen en zaden. Rijkge vuld heet dat in bakkerstermen. Chef van de bakkerij Aad Scholten somt de ingredienten op die zoal in een Pain de Boulogne gaan: pompoenpitten, zonnebloempitten, lijnzaad, tarwe, rogge, havervlokken, sesamzaad. 'Het brood krijgt zijn donkere kleur door de unieke melange van grondstoffen,' zegt hij. 'Er komen geen kleur-, geur- en smaakstoffen aan te pas.' Micha biedt een stukje aan. 'Je proeft steeds nieuwe smaken. Het is net een complexe wijn; er valt steeds een andere smaak te ont- dekken. Het is een uniek brood.' Het proces van deeg maken, laten rijzen en het voorbakken in de oven gebeurt in de bakkerij in Wateringen. Enige tijd later liggen de broden bij Albert Heijn, waar ze in de winkeloven vers worden afgebakken. Zo kan iedereen op elk uur van de dag op de bakkerijafdeling versgebakken brood kopen en genieten van de heerlijke geur waar je wel trek van moet krijgen. Brood, daar zit wat in! Zeker in het ambachtelijke Pain de Boulogne. Brood is niet alleen lekker, maar ook gezond. Het neemt een belangrijke plek in de Schijf van Vijf in. Met brood begin je de dag goed; het levert complexe kool- hydraten die energie geven en het hele lichaam aan het werk zetten. Ook bevat brood voedingsstoffen als jodium, ijzer, B-vitamines en vezels, allemaal onmis- bare bouwstoffen voor het lichaam. Het vezelrijke Pain de Boulogne is ook nog eens goed voor de lijn. De vezels die erin zitten, geven eerder een verzadigd gevoel en zorgen ervoor dat we minder eten. Mooi meegenomen dus! AllerHande 2 2006 103

Allerhande | 2006 | | pagina 103