'Z Licht verteerbaar en lekker Vroeger werd witte kool ingemaakt om de winter- maanden gezond door te komen. Nu is het vooral de zachtzure smaak waar we de witte sliertjes om waarderen. Drie keer zuurkool, drie keer anders. I n zuurn kool uurkool is zo puur, zo gezond. Het is een groente die boordevol vitamine C en heel veel nuttige melkzuurbac- terien zit.' Gerrie Groot uit Scharwoude weet er alles van. Het bedrijf waarvoor hij werkt, maakt al sinds 1890 zuurkool. En Albert Heijn is er sinds tientallen jaren vaste klant. 'Zuurkool is door de aanwezigheid van melkzuurbacterien heel lang houdbaar, zonder dat er een milligram conserve- ringsmiddel aan te pas komt,' vertelt Gerrie Groot gepassioneerd. 'Wei wordt de smaak iets zuur- der naarmate je de groente langer bewaart. Wat mensen nooit moeten doen, is de zuurkool eerst afspoelen met water. Dan spoel je meteen alle aroma's weg. Het best kun je wat suiker, honing of zoete witte wijn toevoegen voor een mildere smaak.' Een andere sterke eigenschap: zuurkool is heel licht verteerbaar. De groente is daardoor goed te combineren met worst of ander vet vlees. Bovendien heeft zuurkool een opvallend lage prijs. 'Een zak is genoeg voor het hele gezin en kost vrijwel niets,' zegt Gerrie Groot. Met zuur kool valt volgens hem ook veel te varieren. Zelf voegt hij vaak een beetje kerrie aan de zuurkool toe, en bereidt hij de groente als ovenschotel. 'Dat is in ons gezin een groot succes.' AllerHande 1 2006 71

Allerhande | 2006 | | pagina 71