K M Als ik knoflook of ui heb gesneden, blijven mijn handen er lang naar ruiken. Hoe kan ik dit voorkomen? lichteof donkere sojasaus Ook een vraag? Stel hem via www.ah.nl/allerhande. U kunt de vluchtige stoffen die in knoflook en ui zitten, van uw handen verwijderen door na het snijden uw handen te 'schuren' met wat zout of suiker en daarna goed te was- sen. Ook de handen goed inwrijven met wat citroensap kan helpen. Waarom staat op de AH Stoom- maaltijden dat je ze beter met kunt invriezen? Laatst heb ik ergens gelezen dat olijfolie extra vierge met zo geschikt is om in te bakken. Is dat waar? Waarom worden vanillevla en blanke via zo snel dun nadat het pak is geopend? In sommige recepten wordt gesproken over Wat is het verschil? ANTWOORD w Kant-en-klaarmaaltijden kun- nen worden ingevroren. Ook de AH Stoommaaltijden kunt u in principe in de vriezer bewaren, maar dat gaat wel ten koste van de kwaliteit. Door het invriezen en ontdooien smaken de maaltijden minder lekker; de groenten worden er bijvoor- beeld minder knapperig door. Om deze reden wordt het invriezen van AH Stoommaaltijden niet echt geadviseerd; vers blijft het allerlekkerst. Nee, dit is niet waar. U kunt in olijfolie extra vierge ook bakken. Olijfolie extra vierge is de beste kwaliteit olijfolie en heeft vaak een karakteristieke smaak. Deze speciale smaak gaat deels verloren door verhitting. Bovendien is olijfolie extra vierge duurder dan normale olijf olie. Omdat u de speciale smaak door de verhitting toch bijna niet proeft, is het dus eigenlijk zonde om deze olie te gebruiken om in te bakken. Via wordt gemaakt door melk te binden met een bindmiddel. Als het pak is ge- opend, staat de via bloot aan de bacterien in de open lucht. Deze zorgen ervoor dat de via kan verzuren en dat de binding minder wordt. Normaal gesproken verloopt dit pro- ces heel langzaam. Als er echter enzymen uit speeksel in aanraking komen met de via, gaat het proces sneller. Dit gebeurt bij- voorbeeld als de opening van het pak aan de mond wordt gezet. De bindkracht gaat dan achteruit en de via wordt snel dun. Sojasaus of ketjap is een Aziatische saus die gemaakt is van sojabonen. Lichte sojasaus is dunner en zouter van smaak dan donkere soja saus. In recepten wordt meestal lichte sojasaus bedoeld als er Chinese sojasaus staat. Lichte so jasaus geeff ingredienten smaak bij het roerbak- ken zonder ze te verkleuren. Donkere sojasaus, zoals ketjap, is dikker en rijker van smaak. Deze saus wordt vaak voor marinades gebruikt of als smaakmaker op tafel, als de maaltijd al bereid is. AllerHande 1 2006 161

Allerhande | 2006 | | pagina 161