Een nieuw jaar, een schone start. Januari is de ideale maand om het huis op te frissen: een opknapbeurt voor je woning en je humeur. Opgeruimd staat net es Bij heel wat mensen komen er meer spul- len het huis in dan eruit gaan. Een groot deel ervan wordt niet of nauwelijks ge- bruikt en neemt dus alleen maar ruimte in. Gun deze spullen een tweede leven! Breng ze naar een kringloopwinkel of geef ze aan een goed doel. Informeer of het lokale ziekenhuis ge'interes- seerd is in spelletjes en boeken. De stichting Gered Gereedschap zamelt - onder meer via bouwmarkten - afgedankt gereedschap in en knapt het op voor ontwikkelingslanden. De eigen rekening spekken kan natuurlijk ook. Bied spullen aan op een rommelmarkt of op internet. Er bestaan allerlei verkoop- en veilingwebsites, zoals: www.marktplaats.nl; www.speurders.nl en www.viavia.nl. SLIMME AANPAK Eerst moet worden uitgezocht welke spullen weg kunnen. Dat is een flinke klus, die een systema- tische aanpak vereist. Gebruik pen en papier en neem alle kamers een voor een door. Inventa- riseer meteen welke dozen, rekken en manden nodig zijn om de resterende spullen beter op te bergen. Veel werk te doen, maar weinig tijd? Zet het hele gezin in! De kinderen kunnen hun eigen kamer uitruimen. Laat ze minstens een doos vullen met ongebruikt speelgoed. Schakel ook bekenden in: zij kunnen veel gemakkelijker spullen selecteren en beoordelen. NIET NODIG? WEG ERMEE! Pak twee grote dozen en een vuilniszak. De eerste doos is voor spullen die mogen blijven, de tweede voor zaken die kunnen worden weg- gegeven of verkocht. De vuilniszak is voor echte rommel. Probeer kritisch te zijn. Bedenk bij elk voorwerp: wanneer heb ik dit voor het laatst gebruikt? Als het meer dan een jaar in de kast ligt, heeft het dan wel nut? Heeft het emotionele waarde? Zou ik het echt missen? Is het kapot of ontbreken er onderdelen? Is op die laatste vraag het antwoord ja: repareer het artikel. In het geval van kleding: is het de juiste maat en heb ik het de afgelopen twee jaar gedragen? Is het antwoord nee: weg er- mee! Als het moeite kost iets weg te doen, maak er dan een foto van. Die neemt minder plaats in en de herinnering blijft zo toch. POETSBEURT Nu de kasten en laden leeg zijn, kunt u ze meteen een goede schoonmaakbeurt geven. Zuig de hoeken en kieren met de stofzuiger en neem alle oppervlakken af met een vochtig doekje, bijvoorbeeld AH Microvezeldoekje, of gebruik een allesreiniger, bijvoorbeeld AH Allesreiniger of Ajax Allesreiniger. Geef de keukenkastjes extra aandacht, want elk gemorst korreltje voedsel is interessant voor ongedierte. Maak ook de bovenkant van de keukenkastjes schoon. Goede ontvetters zijn bijvoorbeeld Glassex Antivet of

Allerhande | 2006 | | pagina 143