Minder vet, netzoveel smaak Wie op de pondjes let, heeft tegenwoordig veel keus in kaas met minder vet. En minder vet betekent gelukkig niet minder smaak. Wat betekent 20+ eigenlijk? Light Zuivel is een belangrijke leverancier van eiwit, calcium, mineralen en B-vita- mines. Dat geldt ook voor kaas. Wei bevat kaas verhoudingsgewijs veel verzadigd vet: het soort vet dat minder goed is voor hart en bloedvaten. Met het oog op de gezondheid adviseert het Voedingscentrum dan ook om het gemiddeld bij ongeveer een plak kaas per dag te houden. Dat is gelijk aan (ongeveer) 20 gram. 20+ OF 30+ KAAS Steeds meer kaasproducenten spelen in op de behoefte aan gezonde en lekkere producten. Het aanbod aan lekkere magere kazen wordt daardoor steeds groter. Want 'minder vet' hoeft niet 'minder smaak' te betekenen. Voor elke voorkeur is er wel een alternatief: of het nou gaat om jonge, belegen of oude kaas. Lekker met gezond combineren? Let dan vooral op het getal voor de plus! Verreweg de 'magerste' kazen zijn 20+ en 30+ kaas. De eerste is circa zestig procent minder vet dan 48+kaas, de tweede is veertig procent minder vet. Bevat een plak 'gewone' volvette Goudse (48+) circa zes gram vet (waarvan vier gram verzadigd), een plak 30+ bevat ongeveer vier gram vet, waarvan zo'n twee gram verza digd. Op twee boterhammen met kaas scheelt dat algauw vier gram. De 20+ kaas bevat even weinig verzadigd vet, maar levert nog minder calorieen. De 40+ kaas, zoals Edammer en Maasdammer, bevat ongeveer vijf gram vet per plak, waarvan drie gram verzadigd. Het vetgehalte wordt bij kaas uitgedrukt als percentage van het droge deel. Kaas verliest bij de rijping namelijk vocht en dus gewicht; wanneer het vetgehalte zou worden berekend aan de hand van het gewicht, zou het steeds verande- ren. Het vetgehalte van de droge stof daarentegen is stabiel. Bij een 48+ kaas bestaat dus bijna de helft van het droge gedeelte uit vet. Minstens 48 procent, vandaar de plus. Bij 20+ kaas is dat nog maar eenvijfde deel. 120 AllerHande 1 2006

Allerhande | 2006 | | pagina 120