Liz Hathway kwam als Engelse 25 jaar geleden naar Nederland. Inmiddels is ze helemaal 'vernederlandst', maar kerst viert ze nog altijd op de Engelse manier. Met kalkoen. 'Er is nog geen jaar geweest, dat ik hem niet heb gemaakt.' GEVULDE KERSTKALKOEN Het kerstdiner is voor Liz heel belangrijk. Elk jaar staan alle klassiekers op het menu: cranberrysaus, geroosterde groen- ten en Christmas pudding (stevige cake met zuid- vruchten, red.). En natuurhjk gevulde kalkoen. Vroeger ging Liz elk jaar terug naar Engeland om daar kerst te vieren, maar tegenwoordig blijft ze in Nederland en maakt ze hier haar Engelse diner. 'Ik woon in Amsterdam en inmiddels zijn daar veel Engelse winkels waar je bijna alle producten kunt krijgen. Maar sommige waren haal ik toch het liefst uit Engeland. Vaak combineer ik begin december een bezoek aan mijn moeder met het doen van inkopen voor het kerstdiner.' De kalkoen staat ieder jaar weer standaard bij Liz op tafel. Net als vroeger, in het ouderlijk huis. Liz heeff er warme herinneringen aan. 'Mijn opa woonde bij ons in huis, waardoor we met z'n zevenen waren. De kalkoen die wij met zijn alien op eerste kerstdag aten, was om die reden enorm. Hij woog wel zes kilo! Het was een geweldig gezicht als hij uit de oven op tafel werd gezet. Als kind keek ik de hele dag naar dat moment uit. Het aansnijden van de kalkoen vond ik ook een mooi ritueel. Eerst sleep mijn vader het speciale grote mes met ivoren heft op een aanzetstaal en vervol- gens sneed hij de kalkoen vakkundig aan.' FAMI LI ETR ADITIE De vader van Liz maakte de kalkoen ieder jaar op dezelfde manier, met dezelfde vulling op basis van broodkruim en kruiden. 'Meestal aten we er ook geroosterde aardappels en pastinaak (wortels met een sterk aroma) bij, die hij in het kalkoenvet mee had laten roosteren. Heerlijk! Ik maak mijn kal koen nog steeds zoals mijn vader dat deed. Alleen gebruik ik een kleinere kalkoen en braad ik hem korter in mijn moderne oven. Thuis hadden we een ouderwetse oven, die met kolen of hout werd verhit. Mijn vader zette de kalkoen er's morgens vroeg al in en die braadde dan heel langzaam gaar. Dat duurde de hele dag. Die geur die zich dan door het huis verspreidde, daar kan ik nog wel naar terugverlangen.' HOOFDGERECHT - 6 PERSONEN 1 kalkoen (ca. 2-2,5 kg) 8 sneetjes witbrood, zonder korst 2 grote uien, gepeld 1 citroen, schoongeboend 1 zakje verse Italiaanse kruidenmix (20 g) 175 g boter, in blokjes rasp braadslede aluminiumfolie vleesmes en -vork Vullen: Laat de kalkoen minstens 30 minuten op kamertemperatuur komen. Verwarm deoven voor op 200 °C. Verkruimel het brood (In een keukenmachine) heel fijn. Rasp 1 ui en de schil van de citroen boven het kruim. Ris de blaadjes van de kruidentakjes en snijd ze fijn. Meng de kruiden met zout, peper en 75 gram boter door het kruim en kneed het geheel tot een losse bal. Leg de kalkoen in een vergiet en schenk er kokend water over (hierdoor wordt het vel extra knapperig). Dep de kalkoen aan de binnen- en buitenkant droog met keukenpapier. Stop de vulling losjes in de kalkoen en sluit de holte af met de tweede ui. Maak met de hand voorzichtig het vel bij het borstvlees los en duw enkele klont- jes boter tussen vel en vlees (zo blijft het sappig). Bestrooi de kalkoen random met zout en peper. Braden: Smeer wat boter over de bodem van de braadslede, leg de kalkoen op de borst erin en verdeel de rest van de boterklontjes erover. Dek de braadslede losjes af met aluminiumfolie om uitdrogen te voorkomen (niet te strak, anders stooft de kalkoen). Zet de braadslede op een rooster in de voorverwarmde oven en braad de kalkoen in 2 tot 214 uur goudbruin en gaar. Schakel na 1 uur de oventemperatuur terug naar 175 °C. Bedruip de kalkoen regelmatig met braadvocht. Verwijder de laatste 30 min. het aluminiumfolie en draai de kalkoen om, zodat ook het vel op de borstkas bruin en krokant wordt. Controleer of de kalkoen gaar is door in het dikste deel van het dijbeen een satepen of vleesvork te steken. Het vocht dat eruit drup- pelt moet helder zijn. Is het raze van kleur, laat de kalkoen dan nog een kwartier in de oven staan en test opnieuw. Neem de braadslede uit de oven. Wikkel de kalkoen in een nieuw stuk aluminiumfolie en laat hem op het aanrecht minstens 15 min. rusten. Doe de kalkoen dan over op een snijplank met gootje (om het vlees- sap op te vangen) en snijd hem aan tafel met vleesmes en -vork aan. Bereiden ca. 30 minuten Wachttijd ca. 3 uur Bevat per eenpersoonsportie 605 kilocalo- rieen 49 g eiwit 37 g vet 20 g koolhy- draten Prijs p.p. 3.10 Met minder moeite of tijd toch kalkoen op tafel zetten? Kies dan voor het ovenklare kalkoengebraad met salie en kruidenboter (Feestproduct van AH Excellent). Dat is al gemarineerd; u hoeft het alleen nog maar 45 minuten in de oven te zetten. In plaats van kalkoen kunt u kip in 1 uur op dezelfde manier als kalkoen in de oven bereiden, met de helft van de vulling. Zie ook de aanwijzingen in het recept 'perfect geroosterde kip in drie stappen' uit AllerHande 9 van dit jaar (ook te vinden op www.ah.nl/recepten: vul in het titelveld 'perfect geroosterde kip' in. AllerHande 13 2005 87

Allerhande | 2005 | | pagina 87