cranberry's Hoeveel tijd Rond de kerst- dagen zie ik op de groente- afdeling vaak liggen. Wat kun je ermee? Ik wil dit jaar een uitgebreid meergangenmenu maken. Wat is de juiste volgorde? mag er tussen de verschillende gangen van een diner zitten? De vorige kerst maakte ik SOUf- fles. Voordat ledereen aan tafel zat, waren ze a I Ingezakt. Hoe kan ik dit voorkomen? Ik maak met kerst vaak sauzen of desserts waarvoor ik alleen eierdooiers nodig heb. Kan ik eiWlt beWDTen? Cranberry's worden ook wel veenbessen genoemd. Oorspronkelijk komen ze uit Noord-Amerika, maar in ons land groeien ze ook in enkele duingebieden en op de waddeneilanden. Het zijn harde, bittere bessen die u het best met een bodem- pje water en suiker in 4-5 minuten tot een compote kunt koken. Deze afgekoelde compote smaakt heerlijk bij wildgerechten. Ook kunt u cranberrycompote in zoete nagerechten verwerken. Verse cranberry's kunnen ca. twee weken in de koel- kast worden bewaard. U kunt ze eventueel ook invriezen. Een heel uitgebreid menu met klassieke opbouw ziet er als volgt uit: een koud voorgerecht, een soep, een warm voorgerecht, een hoofd- gerecht, een kaasplateau en een dessert. Vindt u dit wat veel van het goede, dan is een viergangendiner een goed alternatief. Meestal bestaat dit uit een koud voorgerecht, soep, een hoofdgerecht en een dessert. Het diner sluit men gewoonlijk at met koffie met iets lekkers erbij, zoals een bonbon. Voordat u met het diner begint, kunt u een klein hapje - een zogenoemde amuse - opdienen. Wacht tussen de gangen ongeveer 15 minuten. Als u de gerechten te kort na elkaar serveert, verdwijnt de zin om te eten al snel. Boven- dien is het ongezelliger. Wacht u te lang, dan bestaat de kans dat men te veel trek krijgt en ongeduldig wordt. Wacht ook niet te lang met aan tafel gaan, zeker niet als er nog een uitgebreid menu staat gepland. Een uur na het begin van de borrel is een goede tijd om aan te houden. Meestal zakken souffles na 3 tot 5 minuten in. Ze blijven langer overeind als u de eiwitten heel stijf klopt. Let er tijdens het scheiden op dat er geen eigeel bij het eiwit komt. Open ook niet tussentijds de ovendeur! Door de temperatuurs- wisseling zakt de souffle in. Laat gerezen souffles eventueel nog even in de uitgeschakelde warme oven staan, totdat iedereen aan tafel zit. Ja, u kunt eiwit heel goed invriezen in kleine bakjes of in ijsblokjesvormen. Laat het eiwit in de koelkast ontdooien als u het wilt gebruiken, bijvoorbeeld om ijs of meringues (schuimpjes) mee te maken. Als u eieren niet verhit, kunt u overigens beter cups met gepasteuriseerd salmonellavrij eigeel of eiwit gebrui ken. U vindt ze in de koeling bij Albert Heijn. AllerHande 13 2005 153

Allerhande | 2005 | | pagina 153