1 Het basisrecept van aardap- pelpuree is erg eenvoudig. Schil de aardappels dun en verwijder eventuele pitten of slechte plekken. Was ze en snijd de aardappels in gelijke stukken. Leg de aardappels naast elkaar of hooguit in twee lagen in een pan en schenk er zoveel water bij dat ze net onder staan. Doe er een thee- lepel zout bij en breng de aardap pels aan de kook. Leg het deksel op de pan, draai het vuur laag en kook de aardappels in 15 tot 20 minuten gaar. Ze horen zacht te zijn, maar moeten nog niet uit elkaar vallen. Giet de aardappels goed af (vang het kookvocht op), laat ze even droogstomen in de pan en stamp ze fijn. Klop met een garde zoveel warme melk of kookvocht door de puree tot deze smeuig is. Kort met de mixer kloppen kan ook, daar wordt de puree extra luchtig van. Meng er voor een fluweelzacht re- sultaat nog een klontje boter door en breng de puree op smaak met zout, witte peper en eventueel wat nootmuskaat. HET KAN OOK ANDERS Door de aardappels in de schil te koken of te stomen blijven vitamines beter behouden en wordt de basispuree wat droger. Gebruik aardappels van gelijke grootte, kook ze gaar. Pel dan (met ovenwanten aan) het velletje van de warme aardappels en stamp ze fijn. Puree krijgt subtiel meer smaak door een takje kruiden bij de melk te doen tijdens het verwarmen. Behalve met melk en boter kunt u puree ook romiger maken met slagroom, creme fraiche of mascar- pone. Gezonder dan boter en zuivel is een flinke scheut olijfolie zoals die in mediterrane recepten door de puree gaat. VASTKOKEND OF KRUIMIG? De vele aardappelrassen zijn onder te verdelen in kooktypen. Dat onderscheid is bij pureren van belang. Vastkokende aardappels, zoals Nicola en Opperdoezer rond, blijven stevig bij het koken met als resultaat een stevige, vaak grove puree. lets kruimige aardappels, zoals Bildstar, zijn heel geschikt voor puree. En dat geldt helemaal voor kruimige aardappels zoals Eigenheimer, die ook wel 'afkokers' worden genoemd. Op de verpak- king van aardappels staat het kooktype altijd aangegeven. VAN GROF TOT FIJN De meest gebruikte pureertech- niek in de Hollandse keuken is ongetwijfeld het stampen. Korter of langer stampen bepaalt de gewenste fijnheid. Met de stamper komt u niet goed bij de aardap pels aan de zijkant van de pan, u moet dus af en toe even roeren om stukken aardappel in de puree te voorkomen. Voor heel grove of juist heel fijne puree is het ook mogelijk ander keukengerei in te zetten. Door de aardappels eenvoudig met een vork te prakken, blijft de puree grof. Zo'n grove puree smaakt zelfs lekker van in hun schil gekookte aardappels (met wat olijfolie en grof zeezout). Een gladde puree zonder klontjes maakt u met een aardappelknijper, een soort groot uitgevallen knoflookpers waar je de aardappels doorheen drukt. Voor een heel fijne puree kunt u de grofgestampte aardappels door een zeef wrijven. Dat kan ook met zo'n mooie ouderwetse roerzeef. Maak puree met een structuur zoals u die lekker vindt. Als richtlijn: stevig voor bij vlees, wat dunner en gladder voor bij vis. De Fransen zijn gek op 'mousseline', een zalvige puree met extra veel room en boter. HOE HETER, HOE BETER Het geheim van een perfecte puree is dat de aardappels zo warm mogelijk verwerkt moeten worden. Snel werken dus. Maak de puree in de nog warme kookpan en zet deze eventueel op een sudderplaatje op het fornuis tijdens het stampen. Het lijkt verleidelijk om aardappels snel met behulp van een keuken- machine of staafmixer te pureren, maar het resultaat is een plakke- rige, lijmachtige puree. Opwarmen is geen goed plan, houd de puree als het nodig is liever 'au bain marie' warm, door de pan puree in een grotere pan met een laagje kokend water te hangen. EXTRA FEESTELIJK De neutrale smaak van aardappelpuree kan best wat extra's hebben. Voeg nog geen zout en peper toe, roer eerst een van de volgende smaakmakers door de puree: verse kruiden zoals peterselie. basilicum. bieslook of koriander grofgehakte zwarte olij- ven en kappertjes pesto of tapenade fijngesneden rauwe spi- nazie, rucola of waterkers grove mosterd of ge- raspte mierikswortel fijngesneden bosuitjes geraspte parmezaanse enkele druppels olie met truffelaroma fijngehakte walnoten of hazelnoten I/) cr LJ 0 CD LJ LJ Z z 1 6 z —I f— in 2 a 6 z f— in o O O 2 XL Z in o> a CC o IN U LJ cr O P in U in De dunschiller, het schilmesje en de stamper zijn verkrijgbaar bij Albert Heijn. AllerHande 13 2005 133

Allerhande | 2005 | | pagina 133