ips van Julius Jaspers Stappenplan voor twee dagen Een diner bereiden en zelf ook nog volop ontspannen genieten. Daar draait het om bij een etentje, volgens culinair expert en kookboekenschrijver Julius Jaspers. Aan AllerHande verklapte hij een aantal tips en trues. Een geslaagd diner voor grote groepen staat of valt niet alleen met de gerechten, maar ook met een goede planning. Een a twee dagen van tevoren Sla de boodschappen in. Vergeet de plasticfolie niet om alle voor- bereide producten afgedekt in de koelkastte kunnen bewaren. Koop de zalmhaas zo vers mogelijk, omdat deze rauw wordt verwerkt. Een dag van tevoren Voorgerecht: rucolaolie maken. Hoofdgerecht: spinazie-pijn- boompittenkorst voorbereiden (stap 1). Nagerecht: karnemelkmousse bereiden, in koelkast laten opstij- ven. Karamelsaus bereiden en bewaren op kamertemperatuur. Dessertamuse: suikersiroop bereiden en citroensap erdoor mengen. Op de dag zelf 's Ochtends: Amusesoepje: springkrabbetjes aan cocktailprikkers rijgen. Hoofdgerecht: peterselie fijn- snijden. Evt. knolselderijpuree bereiden en tot gebruik afgedekt op koele plek zetten. 's Middags: Ca. 3 uur van tevoren: Amusesoepje: cognacroom kloppen. Voorgerecht: zalmtartaar bereiden en afgedekt in koelkast (belangrijk!) zetten. Hoofdgerecht: lamsrack bereiden volgens stap 2 van het recept. Dessertamuse: blokjes tomaat en courgetteschil snijden. Ca. 2 uur van tevoren: Nagerecht: blauwe bessen halve- ren en munt in reepjes snijden. Een halfuur van tevoren: Dessertamuse: groenten en fruit over glaasjes verdelen. Moscato bij suikersiroop schenken. Tien minuten van tevoren: Amusesoepje: verwarmen, even- tueel op warmhoudplaatje zetten. Tijdens het diner Amusesoepje serveren. Voorgerecht: Oven voorverwarmen. Zalmtartaar omscheppen en op smaak controleren. Serveren. Hoofdgerecht: Lamsracks onafgedekt in voor- verwarmde oven schuiven. Lamsracks onder aluminiumfolie laten rusten. Eventuele puree verwarmen. Lamsracks in plakken snijden en meteen (met puree) serveren. Nagerecht: Mousse bereiden (stap 3) en serveren. Dessertamuse: Wijnsoep in glazen op groenten en fruit schenken. Bestrooien met muntreepjes en serveren. Als u zelf ook nog wilt kunnen genie ten. is het niet verstandig om nieuwe recepten uit te proberen op de dag zelf. Ga al in de weken ervoor proefkoken! En kies gerechten die u makkelijk vindt om te maken en die u goed beheerst. Bereid gerechten zo veel mogelijk voor. Zo hoeft u op de avond zelf maar een paar minuten in de keuken te staan om het at te maken. Let bij de menukeuze op de berei- ding; maak geen menu waarvoor op elke pit van het fornuis een pan moet staan, en gebruik ook de magnetron en de oven. En zorg voordat u gaat koken voor een leeg aanrecht. Maak van tevoren de voorraden in de koelkast en vriezer op. Zo hebt u vlak voor de kerst genoeg ruimte om de voor- bereide gerechten daarin op te slaan. Tel op de avond zelf ruim van tevoren alle messen, lepels en vorken en dek de tafel. Zorg ook dat er genoeg wijn en water in de koelkast ligt en zet de glazen voor het aperitief klaar. Ga het laatste uur lekker ontspannen. In bad liggen, bijvoorbeeld! Denkt u dat u zenuwachtig wordt als u tijdens het diner de gerechten op de borden moet serveren? Zet het eten dan in mooie schalen op tafel. De gas- ten kunnen dan zelf opscheppen. AllerHande 13 - 2005 105

Allerhande | 2005 | | pagina 105