Sandra Dutzmann: 'Kruidenthee bevat alleen kruiden: de bloesem, de bladeren, de wortel of soms de hele plant. Dethee is puur natuur, zonder toevoegingen.' Bijzondere smaak en heilzame werking waarin onder andere sint-janskruid is verwerkt. Ook dit kruid heeft een heilzame werking. 'Het is goed voor de gemoedstoestand,' zegt San dra Diitzmann. 'Bovendien is het rustgevend en kun ie er heerlijk door slapen. De thee is een combinatie van sint-janskruid en andere geurige kruidensoorten die de melange lekker veel smaak geven.' Verderop, in een veld met sint-janskruid, zijn grootmoeder, dochter en kleinzoon Schumann met schoffels en blote HET DROGEN VAN DE KRUIDEN Als de kruiden geoogst zijn, gaan ze naar de fabriek van de cooperatie. Het drogen gebeurt op roosters in de grand. Van onderen wordt warme lucht door de roosters geblazen en in drie dagen tijd slinkt de berg van bijna een meter tot ongeveer de helft. De gedroogde kruiden gaan daarna in de opslag tot het winter wordt. Na het oogstseizoen is er namelijk alle tijd om de plan- ten te snijden en in balen te stoppen. Daarna handen bezig onkruid te verwijderen. Ook de gepassioneerde Hans-Jurgen begint meteen de ongewenste groeiers uit de grand te trekken. 'We gebruiken nauwelijks gewasbeschermingsmid- delen, maar daardoor hebben we veel extra werk te doen,' zegt hij. gaan de balen naar de theemakerij in Hamburg, waar de thee in zakjes gaat. En zo vinden de lek- kere en geurige kruidentheeen uiteindelijk hun weg naar Albert Heijn. De Chinese keizer Chen Nung, die te boek staat als de ontdekker van gewone thee, is ook de 'uitvinder' van kruidenthee. Al in 2700 v. Chr. stelde hij de werking van 365 kruiden vast. De laatstejaren genie- ten ook steeds meer Nederlanders van deze heilzame en dorstlessende drank die helemaal past bij een moderne en be- wuste levensstijl. Kruidenthee kan de hele dag door gedronken worden. Het bevat namelijk geen cafeine, een stof die ook wel theine wordt genoemd. Een kop zwarte thee bevat de helft van de hoeveelheid cafeine die in een bakje koffie zit. Cafeine is opwekkend, maar onttrekt ook water aan het lichaam, terwijl kruidenthee juist water toevoegt. Op de verpakking van de kruidenthee staat hoe lang de thee moet trekken. Dit is in de regel langer dan bij gewone thee. AllerHande 12 2005 95

Allerhande | 2005 | | pagina 95