r M Achter veel van die vrolijke, zoete en traditionele decemberlekkernijen zit een bijzonder verhaal. Ma*} Pepernoot of kruidnoot? Een speculaaspop voor je lief Marsepeinen varkens In de strooizak van Zwarte Piet zitten zowel pepernoten als kruidnoten, maar wat is nou wat? Pepernoten zijn vierkante stukjes peperkoek, een soort taaitaai gemaakt van een speciaal soort deeg. Ze zijn vrij groot, hoekig en lichtbruin Vreemd ge- noeg zit er niet eens peper in; wel pittige kruiden als gember, kaneel, kardemom en korianderzaad. Kruidnoten danken hun naam aan de J toevoeging van heel veel lekkere kruiden. Het 1 J zijn in feite knapperige, halfronde mimspecu- laasjes Het door elkaar halen van de namen H de twee 'noten' is niet erg, want ook woorden- -ft 'het dobbelsteentje van peperkoek' als 'het yf/gmi1 halve bolletje van speculaas'. Het strooien van jjj pepernoten komt mogelijk voort uit een oud, heidens gebruik; aan het begin van de winter werden tijdens vruchtbaarheidsteesten noten en vruchten rondgestrooid en geofferd. Zo werden de goden gunstig gestemd. Het is slechts een van de vele lezingen; zoals bij zoveel sinterklaas- gebruiken bestaan er ook voor het strooiritueel verschillende verklaringen. Lang voordat Sinterklaas hier werd gevierd, be- stonden er al speculaaspoppen. Afbeeldingen van mannen en vrouwen, maar ook van Germaanse vruchtbaarheidsgoden. Ze werden wel 'vrijers' genoemd, omdat jonge mannen ze bij hun geheime liefde lieten bezorgen. Ze leken in die tijd nog niet op het speculaasje van nu; de Gouden Eeuw was nog niet aangebroken en specerijen hadden nog niet hun intrede in ons land gedaan. Het huidige speculaasje dankt zijn smaak aan de zogenaamde speculaas- kruiden, een mengsel met onder andere kaneel, kardemom, kruidnagel en gemberpoeder. Het woord 'speculaas' stamt waarschijnlijk af van het Latijnse 'speculum', dat 'spiegel' betekent. Logisch, want de koek werd gebakken in houten planken waarin een beeltenis werd uitgesneden. De poppen vormden dus het spiegelbeeld van hun bakvorm. Ander snoepgoed dat veel wordt uitge- deeld met sinterklaas is marsepein. De lekkernij kent traditioneel allerlei verschil lende vormen en kleuren. Er zijn ieder jaar opnieuw marsepeinen worstjes, aardappeltjes, fruit en talloze sinterklaas- figuurtjes te koop. Maar de bekendste is wel het marsepeinen varken. Dit roze 'amandelbrood' heeft, evenals de vrijers van speculaas, een Germaanse oorsprong. Voor de Germanen was het wilde zwijn een symbool van de jacht. Tijdens winterse rituelen werd in vroegere tijden een heel zwijn aan de goden geofferd. Toen de kerk het offeren van dieren verbood, werd het zwijn vervangen door zijn achterneefje; het marsepeinen varken. De basis van alle mar sepein is een mengsel van fijngestampte amandelen met suiker. Vaak wordt er ook eiwit, kleurstof en een aroma (bijvoorbeeld rozenwater) aan toegevoegd. De naam komt van het Italiaanse 'marzapane', wat oorspronkelijk de aanduiding van een doos met een bepaald gewicht aan suikergoed was. Later kreeg de kostelijke inhoud ervan, de marsepein, deze naam. AllerHande 12 2005 67

Allerhande | 2005 | | pagina 67