Wat is saffraan? y r -v. Hoekan ik tauge het best bewaren? Ook een vraag? Stel hem via www.ah.nl/allerhande. Producten die ik in de Vfiezer bewaar, zoals brood en kipfilet, slaan regelmatig wit uit en worden droog. Hoe kan dit? Ik volg momenteel een dieet. Weet u hoeveel calorieen vamlle, kaneel, oregano en andere kruiden bevatten? Mijn dochter van dertien wil graag vegetarisch eten. Hoe kan ik het vlees op een gezonde mamer vervangen? Sd Tauge bewaart u in de groentela van uw koelkast. In plastic houdt u tauge dan een tot twee dagen goed. Hierna wordt deze kiemgroente bruin en slap. Als u tauge in een gerecht knapperig wilt houden, is onderdompelen in kokend water vol- doende. Eventuele bacterien worden zo meteen onschadelijk gemaakt. Indien u de tauge wilt roerbakken, is onderdom pelen niet nodig. Door het roerbakken verhit u de groenten voldoende om de eventuele bacterien die bij het bewaren zijn ontstaan, te doden. ANTWOORD Ingevroren kipfilet en brood kunnen wit uitslaan door uit- droging. Dat kan komen door een beschadigde of verkeerde verpakking. De verpakking waarin u kipfilet koopt is speciaal geschikt voor de koelkast, maar minder geschikt voor de vriezer. Kipfilet kunt u beter niet langer dan een maand in dediepvries bewaren, bij voorkeur in diepvrieszakjes, in niet al te grote porties. De verpak king van brood is niet luchtdicht, wat uitdroging van het brood in de hand werkt. Bewaar brood daarom niet te lang, maximaal twee weken. Saffraan bestaat uit de gedroogde stem- pels van de zogenoemde saffraankro- kus. Deze specerij wordt vaak gebruikt in rijst- en visgerechten (zoals paella). Voor gebruik kunt u het best de stempels even in water of wijn weken. Ze geven een gerecht vervol- gens een prachtige gele kleur en een verfijnde smaak. Saffraan is duur. Niet verwonderlijk als u bedenkt dat de krokussen met de hand worden geplukt, waarna de stempels, ook handmatig, uit de bloemen worden gehaald. Gedroogde kruiden bevatten van nature weinig calorieen en omdat we er maar heel weinig per keer van gebruiken, is de hoeveelheid calorieen die u ermee binnen- krijgt te verwaarlozen. U kunt dus volop genieten van deze smaakmakers tijdens uw dieet. Hetzelfde geldt natuurlijk voor verse kruiden. AllerHande 12 2005 163 TEKST: SCRIPTUM Vlees bevat veel belangrijke voedingsstoffen, zoals ijzer, vitamine B12 en eiwitten. Als uw dochter gevarieerd eet en vlees op een goede manier vervangt, kan ze prima zonder. Als volwaardige vervangers van 100 gram vlees kunt u kiezen voor bijvoorbeeld: 2 eieren, 100 gram tahoe, tempe of een ander sojaproduct, 40 gram noten, 75 gram gare peulen of 100 gram kant-en- klare vleesvervangers zoals groente- en kaasburgers. Kiest uw dochter dagelijks voor een van deze vervangers, dan krijgt ze voldoende voedingsstoffen binnen. Als broodbeleg zijn kaas, appelstroop, pinda- kaas, notenpasta of ander zoet beleg prima. Op www.voedingscentrum.nl kunt u meer lezen over dit onderwerp.

Allerhande | 2005 | | pagina 163