Ik Martijn Fernhout studeert aan de kunstacademie en is thuiskok in Groningen. Om de week tovert hij zijn huis om in een eethuis voor vrien- den en bekenden. Zijn droom: ooit zelf een eigen restaurant beginnen. PERSOONLIJK Ilmis restaurant k heb het koken niet van huis uit meege- I kregen. Mijn ouders hielden van aardap- pels, vlees en groente. Geen creatieve uitspattingen. Niks mis mee natuurlijk. Mijn liefde voor koken wakkerde pas aan toen ik in hotels begon te werken. Daar zag ik wat je nog meer kunt doen met een mooi stuk vlees. Vis had ik nog nooit gegeten. Toen ik voor mijn studie in een restaurant in Harderwijk ging werken, begon het koken pas echt. Er werd daar met de mooiste ingredienten gewerkt; enorm inspirerend! Ik kookte inmiddels graag voor familie en vrienden. Een van hen bracht me op het idee om thuis een eetgelegenheid te beginnen'. EVEN GEEN SCHILDERKWASTEN 'Door mijn studie en een bijbaantje verwaterde mijn opgedane restaurantervaring. Dat vond ik jammer. Ik wilde graag mijn kennis gebruiken en vernieuwen. Een thuisrestaurant beginnen was de uitgelezen mogelijkheid. Ook kon ik zo met een goed excuus mijn schilderkwasten af en toe eens laten staan, even niet met mijn studie aan de kunstacademie bezig zijn en gewoon heerlijk ontspannen boontjes doppen. Met mijn vriendin Evelien Veenhoven - die me bijstaat in de keuken - heb ik eerst de hele huis- kamer opgeknapt. De wanden werden geschil- derd. De ezel ging aan de kant. We kregen een mooie lange tafel en stoelen te leen en konden aan de slag. De eerste avond kookte ik voor een klein gezelschap van vrienden en goede beken den en vervolgens ging het als een lopend vuur- tje. Inmiddels kook ik eens in de twee weken op zondag voor een gezelschap van maximaal tien mensen. Iedereen is welkom, maar we proberen het wel een beetje in de "bekendenkring" te houden, zodat je enigszins weet wie je over de vloer krijgt.' NIET PRATEN MAAR DOEN Inspiratie vindt Martijn overal: 'Ik ben echt een liefhebber van mooie verse ingredienten en een goede wijn. De gedachte aan die combinatie kan voor mij al genoeg zijn om een gerecht te be- denken. Het zit hem vaak in de eenvoud. Ik vind het geweldig om een prachtig stuk ossenhaas te combineren met een mooie bourgogne. Op zaterdagochtend ga ik met Evelien naar de markt. Ik kan heel blij worden als ik een kraam vol verse vis zie. Recepten gebruik ik niet. Alles gaat op gevoel. Dat is waar het bij koken voor mij om gaat. Je moet er vooral niet te veel over praten. Gewoon doen, kijken en voelen.' Naam: Martijn Fernhout Leeftijd: 28 jaar Favoriete ingredienten: Vis en verse kruiden Thuisrestaurant: De Mandarijn Trots op: als iedereen het naar zijn zin heeft en het eten eigenlijk niet wordt opgemerkt Website: www.demandarijn.net Uitdaging: een mooie bouillabaisse met alles erop en eraan 134 AllerHande 12 2005

Allerhande | 2005 | | pagina 134