'Voor iedere landenwijn zoeken we de meest kenmerkende druif' Toegankelijke wijnen uit de hele wereld swijn: a d Dolf ter Schure is trots. Hij was het die twintig jaar geleden de eer had de eerste Albert Heijn- huiswijn te introduceren. Het waren een rode, een witte en een rose uit Frankrijk. 'Ik was sowieso de eerste bij Albert Heijn die zich puur en alleen met wijnen bezig mocht houden. Mijn voorganger deed dat er gewoon bij, naast de inkoop van koffie en thee.' Halverwege de jaren zeventig mocht Dolf met een eerste rode huiswijn komen onder de naam Pinard, een woord dat in het Frans zoiets als 'wijntje van niks' be- tekent. 'Daar konden de Franse leveran- ciers erg om lachen. Dat ze in ons land 'wijntjes van niks' verkochten. Maar die naam lag gewoon lekker in het gehoor en hij hep fantastisch.' VERTROUWEN OP HUISWIJN De huiswijn bleek een groot succes. 'Het hebben van een eigen huiswijn wekt vertrouwen. Zoals je blind kunt varen op een huiswijn van een restaurant, moet je ook blind kunnen varen op die van ons,' zegt Ter Schure. A1 een jaar later mocht hij de huiswijnfamilie fiks uitbreiden met Spaanse, Franse en Duitse streekwijnen. 'Er bleek behoefte aan iets nieuws buiten de traditionele wijnlanden,' vertelt Martin Stolp, de opvolger van Ter Schure. Dus ook wijnen uit Bulgarije, Hongarije en Roemenie kregen een huiswijnetiket. Maar de inkopers trokken nog verder, naar Australia en later Zuid-Afrika. Stolp: 'In 1990 vertrok ik met een stapel AllerHandes en Albert Heijn-jaarver- slagen onder mijn arm naar de Kaap. Ik was in pak, maar dat ging snel uit. Zuid-Afrikaanse wijnboeren bleken veel minder formed dan Franse. Naast druiven verbouwden zij vaak nog andere producten. Het was op die reis dat ik kennismaakte met rooibosthee. Die heb ik mee teruggenomen naar Zaandam en later kwam deze in het schap van Albert Heijn terecht. Heel even was ik weer die Albert Heijn wijn- en theekoper van vroeger.' MARTIN STOLP: Toen Bert Matla het roer overnam ston den er inmiddels 23 wijnen in het schap. Van Chili tot Toscane, van Australia tot Frankrijk: de huiswijnen komen uit alle hoeken van de wereld en zijn goed voor een kwart van de ruim tachtig miljoen wijnliters die Albert Heijn jaarlijks ver- koopt. Matla: 'Hoe we te werk gaan? Voor iedere landenwijn zoeken we de meest ken merkende druif. Dat is de tempranillo uit Spanje, sangiovese uit Italie en natuurlijk droe steen uit Zuid-Afrika. 'Naar goede druiven moet je zoeken. Wijn is geen cola. Ie bent afhanke- lijk van de oogst. En de kwaliteit daarvan kan per jaar en streek verschillen.' De keuze in huiswijnen bij Albert Heijn is groot. Er zijn twee soorten: de AH Huiswijn en de AH Landenwijn. De vijf AH Huiswijnen komen uit Frankrijk, die alle speciaal geselecteerd zijn op hun soepele karakter. Er zijn twee witte huiswij nen, twee rosewijnen en een rode huiswijn. De witte huiswijnen zijn er in de smaken droog en zachtzoet, de roses in de smaken droog en lichtzoet, de rode huiswijn is mild en droog van smaak. Daarnaast zijn er naast de Franse huiswijnen zo'n twintig AH Landenwijnen, die afkom- stig zijn uit tien verschillende landen uit alle hoeken van de wereld: Frankrijk, Italie, Spanje, Duitsland, California, Zuid-Afrika, Chili, Argentinie, Australie en Mexico. Ze ge- ven een goede indruk van de smaak- kenmerken van het betreffende land en in sommige gevallen ook van de streek van het land. Op het etiket en op de schapstickers kunt u lezen met welke gerechten elke wijn zich het best laat combineren. Ze hebben met elkaar gemeen dat ze stuk voor stuk ook voor de niet geoefende wijndrinker heel toegankelijk zijn. o D D CE a 3 o CL V) C I CE o o I— ui x: Ld AllerHande 12 2005 131

Allerhande | 2005 | | pagina 131