MIJN KLASSIEKER Al jaren verzamelt Ria Kramer (66) recepten van vriendinnen, die ze in AllerHandes on line kookschrift noteert Zoals haar appeltjesdessert, ooit geproefd bij vriendin Bernadette en wegens succes meteen op de site van Albert Heijn gezet. Inmiddels telt Ria's kookschrift ruim duizend gerechten. Lezersoproep Rias appeldessert roeger thuis aten we erg traditioneel. Eenmaal getrouwd en in het bezit W van een eigen stekje, ben ik op ont- dekkingstocht gegaan; ik wilde eindelijk wel eens wat anders dan de gewone Hollandse pot. Op dat moment - zo'n veertig jaar geleden - raakten gerechten als bami en nasi hier net een beetje ingeburgerd en ik heb mij toen in de Indische keuken verdiept. Een vriendin met een Indische achtergrond keurde mijn kookkunsten en gaf me tips. Op die manier leerde ik echt koken.' DIGITAAL KOOKSCHRIFT 'Pas als ik een recept echt helemaal in de vingers heb, begin ik te experimenteren. Kookboeken en bezoeken aan restaurants brengen mij vaak op ideeen, maar de meeste inspiratie haal ik toch wel uit de recepten van familieleden en vrienden. Jarenlang verzamelde ik die vol enthousiasme in mappen, tot ik op de website van AllerHande www.ah.nl/allerhande) het digitale kookschrift ontdekte, waar je recepten kunt bewaren en met anderen kunt delen. Omdat internet nog vrij nieuw voor mij was, heb ik vorig najaar slechts een paar recepten uit mijn uitgebreide verzame- ling erop gezet. Gewoon om te proberen, en omdat ik het leuk vond om kookervaringen uit te wisselen. Tot mijn grote verbazing werd mijn kookschrift direct veel gelezen. Sindsdien noteer ik ook consequent mijn eigen creaties en ben ik mij steeds meer in verschillende gerechten gaan verdiepen. Ik heb bijvoorbeeld uitgezocht welke verschillende bereidingswijzen er van de echte klassiekers bestaan en daar heb ik vervolgens mijn eigen variaties op gemaakt. Soms ben ik wel drie dagen met een recept bezig. Dat gepuzzel met ingredienten werkt erg ontspannend.' POSITIEVE REACTIES 'Lange tijd ontbrak in mijn verzameling een recept van mijn vriendin Bernadette. En dat terwijl zij juist zo goed kan koken! Toen haar appels een keer lagen te verschrompelen in een fruitschaal, besloot zij er een dessert van te maken. Al neuzend in de koelkast heeft zij de ingredienten bij elkaar gezocht. Elet werd een ontzettend lekker toetje, dat zo eenvoudig is dat je het altijd op tafel kunt zetten. Abrikozenjam en calvados zijn de smaakmakers. Ik maak het net zo vaak voor mijn man en mij alleen, als dat ik het serveer tijdens een etentje.' 'Door de vele positieve readies werk ik inmid dels vrijwel dagelijks aan mijn kookschrift. Soms voeg ik's avonds nog snel iets toe. Het kookschrift is ook gemakkelijk te wijzigen. Dit tot vreugde van mijn dochters en vrienden. Voorheen vroegen die regelmatig hoe ik iets had klaargemaakt, maar vaak kon ik het ze niet meer vertellen, omdat ik gerechten iedere keer weer op een andere manier bereid. Nu noteer ik ook gerechten die ik bedenk voor een bepaald seizoen of een actuele gebeurtenis. Inmiddels telt mijn kookschrift ruim duizend eigen recepten. Mijn dochter heeft zelfs een keer een heel diner samengesteld met mijn creaties!' Meer dan vijfhonderd klassiekers kreeg de redactie toegestuurd en honderden kook- clubs meldden zich het afgelopen jaar bij AllerHande. Overweldigend! We willen dan ook iedereen bedanken die de moeite heeft genomen zijn of haar favoriete recepten aan ons te sturen. Ook volgend jaar horen wij weer heel graag uw culinaire stem in AllerHande. Heeft u een heerlijke klassieker, of kent u iemand met een favoriet gerecht die volgens u met de lezers van AllerHande gedeeld moet worden? Stuur uw brief naar de redactie van AllerHande, postbus 9500, 1180 MK in Amstelveen onder de vermelding (Mijn Klassieker). U kunt ook reageren via www.ah.nl: klik op Forum, en vervolgens op Doe Mee. Wij zijn benieuwd! AllerHande 11 2005 73

Allerhande | 2005 | | pagina 77