Geurige verse c^Ui iyc voi oo Wat je van VCY haalt. Een beetje gember verleent Aziatische gerechten pit, aroma en een subtiel maar duidelijk te proeven smaakaccent. Gember is in allerlei vormen te koop, van gedroogd tot gekonfijt. Verse gemberwortel blijft verreweg het lekkerst. Recepffips v Member WAT IS HET? Gember is de wortel van de gemberplant, een grillige aromatische knol met een frisse, pittige en ietwat zoetige smaak. Gember is in vele varianten verkrijgbaar: vers, gekonfijte bolletjes, zoete siroop en in poe- dervorm. Verse gember laat zich zowel met hartig als zoet goed combineren. Lekker met vis, schaal- en schelpdieren, vlees en gevogelte. Ook dranken, koekjes en cakebe- slag geeft (gekonfijte) gember een verras- send accent. Let wel op de hoeveelheid: een teveel aan verse gember kan een gerecht te scherp maken. HOETE BEWAREN? Bewaar stukjes verse gemberwortel in een open plastic zakje in de groentela van de koelkast. Zo zijn ze 2-3 weken houdbaar. Invriezen kan ook, dan is er altijd een voor- raadje voorhanden. HOETE GEBRUIKEN? Schil de gemberwortel met een scherp mesje. Het vruchtvlees kan, afhankelijk van de verdere bereidingswijze, in dunne plakjes of luciferdunne reepjes worden gesneden, worden geraspt, uitgeperst (in een stevige knoflookpers) of fijngestampt in een vijzel. Marinade met gember Maak een oosterse vleesmarinade door wat geraspte gember te mengen met enkele teentjes uitgeperste knoflook, sojasaus, limoensap, olie en versgemalen peper. Wentel karbonades of kipfilets door de marinade en iaat de smaken in de koelkast minimaal 1 uur intrekken. Gemberthee Een warme opkikker voor koude dagen. Laat enkele plakjes geschilde gember wortel samen met een stukje sinaasappel- schil 2 tot 3 minuten in kokend water trekken en voeg honing naar smaak toe. Een plakje gemberwortel in een glas gewone of groene thee laten meetrekken geeft ook een bijzondere smaak. Tomatensoep met gember Kant-en-klare tomatensoep krijgt een bijzondere, milde gembersmaak als er enkele dunne plakjes geschilde gember wortel in meetrekken. Verwijder de gember vlak voor het opdienen en meng bijvoorbeeld nog rivierkreeftjes of garnalen door de soep. Gefrituurde gember i Frituur in een koekenpan met een flinke laag hete olie luciferdunne reepjes gember in ongeveer 1 minuut goudbruin. Laat de knapperige reepjes uitlekken op keukenpapier en strooi ze over oosterse vlees- of visgerechten en salades. Gember met fruit Verse gember is heel lekker in combinatie met fruit. Meng bijvoorbeeld een beetje fijngeraspte gemberwortel door warme appel-, abrikozen- of rabarbercompote Of schep wat gemberrasp door de vulling van een zelfgemaakte appeltaart. Roerbakken Roerbakschotels krijgen een karakteristiek Aziatische smaak door het vlees aan te braden in olie met wat plakjes knoflook, reepjes gember en rode peper (Lees verder op bladzijde 64) AllerHande 11 2005 61

Allerhande | 2005 | | pagina 65