Pikante Thaise Wat je van VCY haalt. Thaise gerechten ontlenen hun pittige karakter en geurigheid vaak aan een smeuige pasta van specerijen en kruiden. Deze curry's zijn complex om zelf te maken, maar gelukkig ook in pot verkrijgbaar. 3ecepttips curry WAT IS HET? De belangrijkste ingredienten van Thaise currypasta zijn grofweg (rode of groene) chilipepers, sjalotjes, citroengras, Thaise vissaus, gember en galanga (ook wel laos genoemd en familie van de gemberwortel). In Thailand maken de meeste mensen de pastas zelf door de kruiden en specerijen in een vijzel tot een gladde pasta fijn te wrijven. De pasta's vormen de basis van de be- roemde Thaise curry's, maar ook soepen en (roerbak)gerechten met vlees, vis, schaal- en schelpdieren en groenten worden ermee op smaak gebracht. HOETE GEBRUIKEN? De smaak van currypasta komt het best tot zijn recht door de pasta even kort in een beetje olie te bakken tot de geur vrijkomt, en dan pas de rest van de ingredienten toe te voegen. Gebruik kleine hoeveelheden en proef tijdens de bereiding of het gerecht eventueel nog extra currypasta nodig heeft, want het wordt gauw te pikant. HOE TE BEWAREN? De potjes currypasta zijn na opening nog enkele weken in de koelkast houdbaar. Schep om bederf tegen te gaan de currypasta altijd met een schone lepel uit het potje. (Lees verder op bladzijde 56) AllerHande 11 2005 53 (niet in de koelkast) marineren en rooster het vlees of de vis dan onder de ovengrill of in de grillpan. Roerbakgroenten met currypasta Een makkelijk en snel bijgerecht. Verhit een beetje olie in een wok en bak hierin heel kort een kleine hoeveelheid currypasta tot de aroma's vrijkomen. Voeg een zak panklare roerbakgroenten toe en roerbak tot de groenten beetgaar zijn. Strooi er eventueel nog wat pinda's of cashewnoten over. Thaise soep Meng voor een lekker pittig soepje een kleine hoeveelheid rode of groene Thaise cur rypasta door (kant-en-klare) basis kippen- of groentesoep. Voeg eventueel ook nog wat kokosmelk en verse koriander- blaadjes toe. Thaise dip Meng wat rode of groene currypasta door enkele eetlepels mayonaise en voile yoghurt en voeg eventueel nog limoensap toe. Lekker als dip bij knapperige groenten, zoals komkommer en repen rauwe paprika, maar ook bij bijvoorbeeld geroosterde kipdrumsticks. Marinade voor vlees en vis Meng een of twee eetlepels rode of groene Thaise currypasta met een beetje citroensap door enkele eetlepels olie en wentel er stukken vlees, zoals kipfilet of varkensfiletlapjes, of stevige visfilets door. Laat 30 minuten op een koele plek

Allerhande | 2005 | | pagina 57