Jj 1 I Ik maak graag hachee, maarvind die losse kruidnagels erg lastig eruit te halen. Hoe los ik dit op? Ook een vraag? Stel hem via www.ah.nl/allerhande. Op veel verpakkingen staan transvetten aangegeven. Wat is trans vet? Wat voor olie is roerbakolie? Klopt het dat sommige ingredienten uitde koelkast eerst op kamertemperatuur moeten komen? Wat is het verschil tussen groene en zwarte olijven? Kruidnagels kunt u in een stoofgerecht heel snel terugvinden door ze in een kwart of halve ui te steken. Stoof deze in zijn geheel mee. Na de stooftijd kunt u de ui met kruidnagels er gemakkelijk uithalen. ANTWOORD Vetten die van oorsprong veel onverzadigde (goede) vetten bevatten, worden soms bij de productie van voedingsmiddelen zodanig bewerkt dat ze voor het grootste deel verzadigd worden. Men noemt dit het 'harden' van vetten. Hierbij ontstaan trans- vetzuren. Transvetzuren zijn ongezonder voor hart- en bloedvaten dan verzadigde vetten. Op steeds meer verpakkingen staat aangegeven hoeveel transvetzuren het pro duct bevat. Albert Heijn hanteert als eis dat er niet meer dan 1% transvet in de Eigen Merk-producten mag zitten. Roerbakolie is uitermate geschikt voor het roerbakken van groente, vlees of vis, omdat deze olie verhit kan worden tot hoge temperaturen. De olie kan bestaan uit verschillende soorten olie, zoals zonnebloem- olie, olijfolie of arachideolie. Op het etiket staat bij de ingredienten aangegeven welke oliesoorten erin zitten. Aan roerbakolie zijn vaak wat smaakgevende stoffen toegevoegd zoals knoflook, peperof krui- den. Daarnaast is er ook oosterse roerbakolie. Deze bevat vaak wat sesamolie voor een echte oosterse smaak. Uit het oogpunt van hygiene kunt u voedingsmid delen het best niet al te lang voor gebruik uit de koelkast halen. Maar bij sommige producten komt het de smaak ten goede als u ze toch even op tem- peratuur laat komen. Vlees en vis, bijvoorbeeld, kunnen bij het bakken taai worden wanneer ze te koud zijn. En ook de smaak van kaas komt beter tot z'n recht wanneer u deze een halfuur eerder uit de koelkast haalt en afgedekt op het aanrecht bewaart. Verder smeert boter natuurlijk veel beter wanneer deze niet al te koud is. TEKST: SCRIPTUM Olijven worden bijna altijd onrijp en groen geplukt. Een deel laat men door- rijpen tot ze bijna zwart zijn. Zwarte olijven zijn overigens niet helemaal zwart, maar diep purper van kleur. Soms worden ze met behulp van natuurlijke kleurstof donkerder gekleurd voor ze het pekelbadje in gaan. Zwarte olijven zijn dus alleen iets rijper dan groene olijven. De voedingswaarden van groene en zwarte olijven zijn gelijk. AllerHande 11 2005 163

Allerhande | 2005 | | pagina 167