H PASS IE VOOR KOKEN PERSOONLIJK Onder aan de ladder beginnen: daar kan Lucas Manoe over meepraten. Zijn plaats in de keuken was jarenlang achter hoge stapels vuile borden. Maar nu is hij chef-kok van restaurant Blauw in Utrecht, waar gasten genieten van zijn persoonlijke smaak: rode lomboks, peper, sambal en gember - kortom, pittig! ande smerk: pittig ij is absoluut niet het type chef-kok dat de liefde voor lekker eten met de paple- pel kreeg ingegoten en daarna naar de hotelschool ging. Lucas Manoe werd geboren op Timor, een van de grotere eilanden van de Indi- sche archipel. Zijn ouders, die overleden toen hij pas elf jaar oud was, waren arme rijstboeren. 'In mijn jeugd hadden de gerechten vaak niet meer om het lijf dan wat rijst, zout, uien en peper. Eigenlijk wist ik niets van koken.' Zijn eerste culinaire ervaring verwierf de jonge Manoe op de grote vaart. Als leerling-kok moest hij in een kleine, vaak loeihete kombuis de maaltijden verzorgen voor de 25-koppige bemanning. 'Geen fijnzinnige rijsttafel, maar stoere, voedzame gerechten voor mannen die zeer zwaar werk ver- richtten.' Na vele omzwervingen ging Manoe in Nederland aan wal. Hij kreeg een aanstelling als bordenwasser bij de Hilversumse Spandershoeve: 'Het enige Indische restaurant in Nederland met een Michelin-ster. Na twee jaar borden wassen mocht ik de theedoek verruilen voor het koks- schort. Mijn eerste klusje was kroepoek bakken.' Zijn vriendelijke gezicht krijgt even iets melan- cholieks. 'Mijn leermeesters, de heer en mevrouw Boerenkamp, waren mijn grote geluk. Ze leerden me de fijne kneepjes en gaven me steeds meer ruimte.' NOOIT 'IN BRAND' Inmiddels bepaalt Lucas Manoe in zijn eentje de smaak van een hele zaak. En met succes. Restau rant Blauw, dat nauwelijks een halfjaar geleden zijn deuren opende, werd binnen de kortste ke- ren door het publiek 'ontdekt'. 'Het verraste mij dat er zo veel mensen zijn die de pittige keuken weten te waarderen.' Want pittig is Manoe's han- delsmerk: rode lombok, peper, sambal en gem ber zijn de kleuren van zijn smaakpalet. 'Maar dan wel zo dat ze nooit overheersen. Het grote gevaar van pittig is dat je mond in brand komt te staan, waardoor alle smaaknuances verloren gaan. Gasten hoeven dan ook nooit bang te zijn dat ze hun mond verbranden. Ik pas de sauzen aan hun smaak aan, maak ze precies zo pittig als ze het zelf willen!' RENDANG EN RIJSTTAFEL De gasten hebben veel waardering voor de zeer persoonlijke aandacht waarmee Manoe hun smaakpapillen feilloos langs al te hete vuren leidt. Bezoekers van Indonesische afkomst komen vooral voor de rendang, een gerecht met rundvlees en kokossaus. 'Laatst vertelde een landgenote dat zij elk Indisch restaurant beoor- deelt op de kwaliteit van de rendang. Dat was haar ijkpunt. En voor de mijne kwam ze terug! Ik was even zo trots als een klein jongetje.' Behalve de rendang is de rijsttafel een favoriet. 'Eigenlijk is dat een Nederlandse vinding: lekker veel en gevarieerd. Een rijsttafel is natuurlijk ook ideaal om kennis te maken met de Indische keu ken en je favoriete gerechten voor een volgende keer te bepalen. Wel hebben wij voor een eigen- tijdsere aanpak gekozen.' In Blauw betekent dat: geen tafel propvol rechauds (warmhoudplaatjes) en schalen, maar een presentatie waarin alle aandacht uitgaat naar de gerechten en de smaak. 'Mijn smaak,' zegt Manoe trots. 'Wie wil weten hoe die is, moet zeker een keer komen proeven.' Naam: Lucas Manoe Leeftijd: 50 jaar Restaurant: Blauw, Utrecht Trots op: De waardering voor ons restaurant dat nog maar net open is.' Favoriet: rode peper Telefoonnummer: (030) 234 24 63 Website: www.restaurantblauw.nl 128 AllerHande 11 2005

Allerhande | 2005 | | pagina 132