Hoe ontwikkel je kant-en-klare wokmaaltijden die een lekker alternatief zijn voor de afhaal-Chinees om de hoek? Door je te verdiepen in de kooktechie- ken van de Chinese koks, en vooral: heel veel proeven! Op bezoek bij de leverancier van de oosterse maaltijden van Albert Heijn. HOOG VUUR EN SCHEPPEN MAAR j Behendig schudt de kok de zware, dam- pende wok boven de droge, hete vlam- men. Met zijn rechterhand schept hij de rijst met verse ingredienten in de hete oosterse kruidenolie. 'Wokken is snel bakken op een hoog vuur,' vertelt hij. 'Deze kooktechniek houdt de natuurlijke smaak van de ingredienten vast. En dat proef je. Bovendien blijven groenten door het wokken lekker knapperig.' Joop Wijman leidt de proefkeuken van de leverancier. De recepten van de wokgerechten die aan Albert Heijn wor- den geleverd, werden hier ontwikkeld. Daar ging een hele studie aan vooraf. De wokchefs in de fabriek keken naar de ori- ginele kooktechnieken van Chinese koks. Deze koks doen er soms tien jaar over om het wokken volledig onder de knie te krijgen. 'Wat we leer- den, is dat je de ingredienten moet leren kennen. Je mag ze niet te lang en niet te kort bakken en je moet ze in de goede volgorde in de pan gooien. Te lang op het vuur en de natuurlijke smaak is weg. Dat het tien jaar duurt voordat sommige koks al hun ingredienten kennen, kan ik me wel voorstellen.' De wok-chefs en de inkopers van Albert Heijn hebben zich geconcentreerd op gerechten waarmee je een oosterse rijsttafel kunt sa- menstellen. Nasi, bami, mihoen en een aantal gerechten op basis van oosterse sauzen en met groenten, vlees of ei. 'Wokken is vooral: hoog vuur en scheppen maar. Ik heb geregeld gezien dat Chinezen de gaatjes van de vlam- verdeler in het fornuis zelfs uitboorden om nog hetere vlammen te krijgen.' Of een wok- gerecht lekker is, hangt af van de basis, hetzij oosterse kruidenolie of saus. Die bepaalt voor een groot deel de smaak. UITDAGING Dat was ook de grootste uitdaging voor het culinaire team dat de wokmaaltijden ontwik- kelde. Hoe maak je van een origineel en au- thentiek recept kant-en-klaarmaaltijden voor de consument die gewend is aan zijn eigen Chinees om de hoek? Door te proberen. Eerst met de wok aan de slag en dan: proeven maar. AllerHande 11 2005 119

Allerhande | 2005 | | pagina 123