Aardappels met jus? Met Afe'C'HclflCfS t"K0t$ kun je nog zoveel meer. Vijf aardappelliefhebbers aan het woord. ARIS SPADA, ITALIE: 'Bij ons in Italie is de aardappel meer een soort groente' Aris: 'In Italie eten we net als jullie veel aardap pels, maar dan wel op een heel andere manier. Aardappels zijn voor ons meer een groente. Het is dan ook niet ongewoon om pasta en aardappels tegelijkertijd te serve- ren. Mijn favoriete aardappelgerecht is gnocchi (spreek uit: njokkie). Dat is een pasta gemaakt van aardappelpuree, meel en ei. Vroeger werden gnocchi eigenlijk alleen gegeten als feestmaal. Hoewel het niet moeilijk is om ze te maken, kost het namelijk best wat tijd. Zowel met een Napo- litaanse saus als een Bolognesesaus zijn gnocchi heerlijk. Maar heel simpel - met boter, verse salie en geschaafde parmezaanse kaas - ook. Het geheim van goede gnocchi zit in de aardappel. Als er een slechte tussen zit, is de smaak niet meer wat hij moet zijn. Voor het beste resultaat gebruik je een kruimige, wat oudere aardappel.' HAIDY HELLINGS, SURINAME: 'Rijst en aardappel tegelijk op je bord is in Suriname heel normaal!' Haidy: 'In Suriname is de aardappel erg popu- lair. Er wonen diverse bevolkingsgroepen en dat zie je ook terug in de aardappelgerechten. We hebben vele soor- ten aardappels, die in Nederland niet zo vaak worden gegeten: bijvoorbeeld cassaves, yams en zoete aardappels, ook wel bataten genoemd. Aardappels worden in Suriname vooral als een groente beschouwd. Wij eten bijvoorbeeld rijst tegelijkertijd met aardappels: iets dat je in Nederland niet zo snel zult tegenkomen. Een typisch Surinaams aardappelgerecht is aardap- pelsoep, maar het bekendst is natuurlijk roti. Dit van oorsprong Hindoestaanse gerecht heeft elke Surinamer wel eens gegeten. Je kunt het op vele manieren bereiden. Roti met lams-, rund- of geitenvlees zijn bekende combinaties. Ikzelf ben een echte kipliefhebber, dus geef mij maar roti met kip en dan lekker wat groenten erbij.' ISABELLE VAN MEER, FRANKRIJK: 'Bij feestelijke gele- genheden aten we aardappelgratin' Isabelle: 'Fransen berei den de aardappel op alle mogelijke manieren en daar kennen ze weer vele variaties op. Tegenwoordig eten ze aardappels waarschijnlijk net zo als in de meeste westerse landen, maar vroeger zag de Fransman ze als een groente. Toen wij rond 1960 naar Nederland verhuisden, waren we dan ook heel verbaasd over de grote hoeveelheden aardappels die de Nederlanders aten. Elke dag - we vonden het zo eentonig. Voor ons waren rijst, pasta en brood bij het warme eten toen al heel gewoon. Maar bij feestelijke gelegenheden met veel eters kwam naast een groot stuk gebraden vlees, kip of kalkoen steevast een aardappelgerecht op tafel: gratin Mazenod. Niet alleen heel erg lekker, maar ook altijd op tijd klaar. Je kunt het rustig op een lage temperatuur in de oven laten staan tot iedereen eraan toe is. En je keuken gaat er ook nog eens heerlijk van ruiken.' ALEX SVADKOVKSI, RUSLAND 'Wij Russen lusten veel meer aardappels dan jullie!' Alex: 'Rusland is enorm groot. Ieder volk had zijn eigen gerechten en elk recept kent nog steeds vele varianten. Russen eten altijd heel veel aardappels. Die zijn ooit door de Duitsers naar Rusland meegenomen, vandaar de Russische naam, kartofel. Nederlanders eten maar twee a drie aardappels per maaltijd; wij Russen lusten er wel meer! Wel eten wij ze op dezelfde manier als jullie, in combinatie met vlees of vis en groenten. Ook eten we ze graag met zure room, of als gratin of puree. Bij ons in de familie aten we vaak aardappelblini's, oladji genoemd. Dat waren lekker dikke pannenkoeken. We aten er een salade bij. Soms serveerde mijn moeder ze ook wel met zalm of spek of gewoon met een glas melk. In Rusland hebben we een bekend ge- zegde: Gdje bliny, tarn i my! Dat betekent: 'Waar de pannenkoeken zijn, daar zijn wij ook!' GRAINNE BAGNOLL, IERLAND: 'Bij mijn opa en oma at ik vaak champ. Daar hoorde een heel ritueel bij' Grainne: 'Ierland was het eerste Europese land waar aardappels op grote schaal werden verbouwd. Decennialang waren aardappels Ierlands belangrijkste voedselbron. Ook nu nog is de aardappel niet weg te den- ken uit de Ierse keuken: je vindt hem in allerlei soorten gerechten terug. Ik houd erg van de Ierse champ, een soort kruising tussen een stamp- pot en aardappelpuree. Als klein meisje at ik graag champ bij mijn opa en oma. Daar hoorde een heel ritueel bij. Als de aardappels eenmaal geschild en gekookt waren, begon mijn opa de aardappels fijn te stampen in een enorme pan. Mijn oma nam het daarna over: ze deed er melk en flink wat fijngesneden bosuitjes bij en stampte net zo lang tot alles zo zacht als boter werd. Er bleef geen klontje over. Ik kreeg dan een flinke kom vol, met in het midden een kuiltje met gesmolten boter. Heerlijk!' AllerHande 11 2005 105

Allerhande | 2005 | | pagina 109