A lies over stove n Een scheutje kookvocht, 'n handje verse kruiden, een snufje liefde en aandacht. Vooral dit laatste ingredient maakt de stoofpot zo heerlijk en onovertroffen. OUDERWETS? Stoven lijkt misschien uit de tijd. Immers: roerbakken gaat sneller, een biefstuk op de grill is ook lekker en een mootje sappige zalm is in de koekenpan in een oogwenk klaar. Dat mag allemaal waar zijn, maar het rijke aroma van een stoofpot valt in een andere categorie. De cate- gorie van eten waar meer aandacht en tijd aan is besteed. Het resultaat: een alles overtreffende smaak en aroma. STOVEN, SUDDEREN OF SMOREN? Stoven komt er grofweg op neer dat vlees, vis of groente bij betrekkelijk lage temperatuur wordt bereid met een flinke hoeveelheid vocht. Terwijl je bij koken het kookwater gewoon weggooit, doe je dat bij stoven juist niet. Duurt stoven heel lang, dan noemen we het sudderen. En dan is er nog smoren. Daarbij wordt juist weer heel wei- nig vocht gebruikt. Stoven, sudderen en smoren kan zowel op het fornuis als in de oven, altijd met een deksel op de pan. Het gaat er heerlijk van ruiken in huis. ELK LAND Z'N STOOFSCHOTEL Over de hele wereld wordt gestoofd. Onze eigen oer Hollandse hachee is een stoofgerecht, net als hazenpeper en het klapstuk in de hutspot. Frankrijk kent verscheidene stoofschotels, zoals boeuf bourguignon met rode wijn en ui, en blanquette de veau, kleine stukjes kalfsvlees in een blanke saus met ei en witte wijn. In Italie houdt men ervan om grote stukken vlees in hun geheel te sudderen. Zo'n stoofgerecht heet dan 'stracottoj wat letterlijk overgaar betekent. De Grieken combineren lamsvlees met citroen en ei, de Spanjaarden maken het stoofvocht graag af met fijngewreven amandelen en knoflook. En dan hebben we het alleen nog maar over Europa. Daarbuiten is men ook dol op de smaak van langzaam gaargestoofd vlees. Mexicanen voegen rode pepers en chocolade(l) aan som- mige gerechten toe, Indiers rijke mengsels van specerijen. In Indonesie is kokosmelk een geliefd ingredient, in Marokko voegt men graag fruit toe en in Thailand zullen vissaus en limoensap nooit ontbreken. WAT KAN DE STOOFPAN IN? Niet alle soorten vlees zijn geschikt om te worden gestoofd. Sappige biefstuk en lams- koteletjes zou je er alleen maar mee verknoeien. Andere soorten vlees zijn juist bijzonder ge schikt. Zo bevatten delen van het rund, varken en lam veel stug bindweefsel, waardoor het vlees tijd nodig heeft om lekker mals en zacht te worden. Daar staat tegenover dat dit vlees meer smaak heeft dan vlees dat snel gaar is. Toch kunt u wel degelijk ingredienten stoven die eigenlijk gebraden zouden moeten worden. Kip en vis zijn daar een goed voorbeeld van. De stooftijd is dan vrij kort: kip heeft een half tot een heel uur nodig; vis maar een kwartier. Bij groenten hangt het af van de dikte en de structuur; een stoofpot van winterwortels doet er wel twee keer zo lang over om te garen dan bijvoorbeeld broccoli.

Allerhande | 2005 | | pagina 77