Oorspronkelijk werden bruschette gebruikt bij het proeven van nieuwe olijfolie. Tegenwoordig heeft dit olijfoliebroodje zijn plek in de keuken veroverd. In allerlei lekkere varianten. Italiana Een sneetje brood met iets lekkers erop, het is zo voor de hand liggend. Inderdaad, in alle culturen waar brood wordt gegeten, maakt men er ook hapjes van. Maar het zijn vooral de Italianen die kans zien om van zoiets eenvoudigs als brood verrukkelijke hapjes te maken. De basisvorm, de echte 'bruschetta alia romana', is niets meer dan een stuk boerenbrood dat eerst wordt geroosterd. In de oven, in een broodrooster of - het allerlekkerst - boven een echt vuur. Daarna wordt het overgoten met de allerbeste olijfolie. Liefhebbers wrijven er eerst nog een doorgesneden teentje knoflook over. A1 eeuwen is het de favoriete manier om de nieuwe olijfolie te proeven, die in november wordt geperst. Voor sommige Italianen zijn bruschette meer dan stukken geroosterd brood met olie. Ze leggen er allerlei verrukkelijke ingredienten op. Voorwaarde: je moet kunnen zien en proeven wat je eet en altijd kiezen voor de allerbeste ingredienten. BRUSCHETTE OF CROSTINI? Een heel duidelijke verschil tussen de twee, ook volgens de Italianen, is er eigenlijk niet. In de ene streek noemen ze het brood bruschette, in de andere crostini. In het algemeen is crostino het Italiaanse woord voor crouton, en crostini (meervoud van crostino) zijn voor veel Italianen ook niets meer dan de geroosterde of gebak- ken stukjes brood die je bij soep serveert. Maar op sommige plaatsen, zoals in Toscane, ligt het anders. Hier wordt het woord bruschetta (enkel- voud van bruschette) gereserveerd voor geroos terd brood met olie. A1 dan niet geroosterde sneetjes brood met iets meer erop dan alleen olie, heten er crostini. Het brood is doorgaans een dag of wat oud, en als het echt hard is geworden, doopt men het voor het beleggen heel eventjes aan een zijde in bouillon. De meest algemene crostino is de 'alia contadina', op de wijze van de boerin, met een smeui'ge pate van kippenlever- tjes, kappertjes en witte wijn, op smaak gebracht met ansjovis. Maar de variaties zijn ontelbaar. ONVERWACHTE COMBINATIES Bruschette of crostini kunnen met van al- les worden belegd, bijvoorbeeld jonge rauwe tuinboontjes met verse schapenkaas en olie, of reepjes rauwe ham en gedroogde tomaten. Een populaire uitvoering is die met verse tomaat, basilicum en een drupje olie en azijn. Aan de kusten legt men fijngehakte mosselen in witte wijn op het brood, of enkele in citroen inge- legde verse ansjovisjes. Olijvenpasta (tapenade) is ook heerlijk, net als gesnipperde artisjok- harten, of simpelweg wat fijngesneden rucola. Altijd in combinatie met de allerbeste olijfolie. Inmiddels hebben ook de creatieve chef-koks van Italie hun oog laten vallen op de bruschette en crostini. Zij bedenken de meest geraf- fineerde en onverwachte combinaties, zoals tonijn en limoen of linzen en geitenkaas. Met een goed glas wijn erbij is het de ideale en o zo Italiaanse start van de maaltijd! AllerHande 10 2005 49

Allerhande | 2005 | | pagina 49